Ostrzeżenie przed groźną chorobą – zgnilec amerykański w Krakowie!

W stolicy Małopolski wprowadzono „obszar zapowietrzony” z uwagi na zagrożenie zgnilcem amerykańskim.

Fot. Pixabay.com

Zgnilec amerykański to bardzo groźna choroba, która atakuje pszczoły. Tabliczki z ostrzeżeniami przed nią pojawiły się na terenie Krakowa.

Ta bakteryjna choroba na szczęście nie jest niebezpieczna dla ludzi.

Zgnilec amerykański atakuje larwy pszczół, a jedynym skutecznym sposobem na walkę z nim jest spalenie ula wraz z mieszkającymi w nim pszczołami.

Niestety przetrwalniki zgnilca mogą być niebezpieczne nawet przez 40 lat, więc aby uratować zdrowe pasieki może być konieczność całkowitego spalenia zarażonych, gdyż nie podlegają one leczeniu.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie poinformował, że zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych, zarażone pszczoły należy spalić, a następnie przeprowadzić dwukrotne przesiedlanie, dezynfekcję uli i sprzętu, a choroba wywołana przez zgnilec amerykański nie jest groźna dla ludzi.

Ognisko zapalne zgnilca w Krakowie zostało zlokalizowane w jednej z pasiek na Zwierzyńcu. Z tego powodu w promieniu kilku kilometrów wprowadzono obszar zapowietrzony, a Powiatowy Lekarz Weterynarii sprawdzi pasieki objęte strefą kontroli. Wprowadzono też zakaz sprzedaży pszczół oraz miodu.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE