Małopolska walczy z plastikiem

Małopolski Urząd Marszałkowski, w trosce o środowisko w regionie wprowadza projekt EkoMałopolska.

Fot. pixabay.com

Ambitny plan zakłada rezygnację przez urząd z plastiku i znaczne ograniczenia w zużyciu papieru.

Projekt zakłada między innymi rezygnację z plastikowych naczyń i produktów jednorazowego użytku podczas oficjalnych spotkań i wydarzeń organizowanych przez Województwo Małopolskie, a także używanie jedynie papieru pochodzącego z recyklingu.

Nie mamy czasu do stracenia. Tworzywa sztuczne w zależności od rodzaju rozkładają się od 100 do 1000 lat. Do wyprodukowania jednej reklamówki potrzebna jest jedna sekunda, człowiek używa jej przeciętnie 30 minut natomiast czas jej rozłożenia wynosi ponad 400 lat. Będziemy edukować i inspirować mieszkańców Małopolski, ale najpierw chcemy i musimy zacząć od siebie! Dlatego w projekcie EkoMałopolska znajduje się zapis o Zielonych Zamówieniach Publicznych realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, które będą uwzględniały dodatkowe wymogi związane z ograniczeniem wpływu na środowisko – powiedział Portalowi Samorządowemu wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Działania mają na celu między innymi uprzedzenie tzw. dyrektywy „plastikowej” zatwierdzonej w marcu 2019 r. przez Parlament Europejski, zgodnie z którą od 2021 r. będzie obowiązywać zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki (talerzyki, widelce, łyżki, noże, mieszadła, słomki, patyczki kosmetyczne, patyczki do balonów, styropianowe pudełka i kubki).

Warto pamiętać, że do wyprodukowania 1 tony papieru, potrzeba 17 ściętych drzew, czyli około 1 ara lasu, a z jednej tony makulatury można otrzymać około 900 kg papieru.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE