Soła podmyła brzeg. Ewakuacja

Podmyty brzeg Soły po powodzi. Trzeba było ewakuować ludzi, gdyż przewróceniem grozi słup energetyczny.

Fot. pixabay.com

Dramatyczna sytuacja w Grojcu koło Oświęcimia. Wezbrana Soła naruszyła podstawy słupa wysokiego napięcia. Konieczna była ewakuacja jednego z domów.

Od kilkunastu godzin w Grojcu trwa zabezpieczanie stalowej konstrukcji. Pracownicy Polskich Sieci Energetycznych złożyli już stabilizujące odciągi i wzmacniają grunt przy podstawie.

Brzegi rzeki umacniane są głazami, zabezpieczane są też sąsiednie słupy.

Czy zagrożenie rzeczywiście minęło będzie wiadomo dopiero za kilka dni. Póki co nikt nie powinien zbliżać się do naruszonego słupa, gdyż grozi to poważnym wypadkiem, a nawet śmiercią.

Równocześnie PSE zapewnia, że robi wszystko, aby usunąć zagrożenie i informuje, że sytuacja ulega poprawie, a zagrożenie maleje.

Docelowo brzeg trzeba będzie jednak umocnić, albo nawet zmienić przebieg sieci.

Ewakuowana z najbardziej zagrożonego domu rodzina, spędziła noc w hotelu. Zagrożone są jednak jeszcze dwa inne budynki mieszkalne.

Mieszkańcy Grojca skarżą się, że już w przeszłości woda podchodziła pod słup, a ekolodzy oprotestowali umocnienie brzegu z uwagi na gniazdujące tam ptaki.

Obecnie poziom wody w rzece Soła w Oświęcimiu znajduje się w strefie stanów średnich i wynosi 281 cm, podczas gdy poziom ostrzegawczy w tym miejscu wynosi 370 cm.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]