Koniec z „lewymi” prawami jazdy

Małopolscy policjanci rozbili grupę przestępczą sprzedającą „lewe” prawa jazdy.

Fot. pixabay.com

W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Kraków Nowa Huta małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem korupcji ustalili i zatrzymali 4 członków grupy przestępczej, którzy oferowali przez internet pośrednictwo przy załatwianiu praw jazdy bez egzaminów. Śledczy ustalili już kilkadziesiąt takich przypadków z całej Polski.

Policjanci ustalili, że od pewnego czasu na różnych portalach internetowych, pojawiają się ogłoszenia o możliwości załatwienia prawa jazdy bez egzaminów. Ogłoszeniodawca podpisujący się jako Marcin Biernat, Michał Fleszak czy Szymon Gapiński powoływał się na swoje wpływy w urzędach właściwych do wydawania praw jazdy, jak również w policji oraz w sądach.

Zainteresowanym osobom wmawiał, że ma możliwość pośredniczenia w uzyskaniu prawa jazdy, bez konieczności zdawania jakichkolwiek egzaminów, a uzyskany w ten sposób dokument jest całkowicie legalny i można go odebrać we wskazanym urzędzie komunikacji. Chętnych na szybkie i bezstresowe załatwienie sprawy nie brakowało.

Śledczy w wyniku kilkumiesięcznej pracy ustalili kilkadziesiąt osób, z całej Polski, które szukając możliwości uzyskania prawa jazdy różnych kategorii odpowiedziały na te ogłoszenia. Jak się okazało, ludzie ci wpłacali na wskazany w ogłoszeniu rachunek bankowy różne sumy pieniędzy. Były to kwoty od 4 tys. do 20 tys. zł. Jedna z ofiar oszusta, przekazała w ten sposób sprawcy 70.000 zł. Wysokość kwoty zależała od podatności danej osoby na manipulowanie przez przestępców.

Po dokonaniu wpłaty, jak można się domyślić, kontakt ze strony ogłoszeniodawcy się urywał. Oszukani z reguły nie zgłaszali przestępstwa organom ścigania. Policjanci ustalili, że za wyłudzeniami stoi rodzina pochodząca z województwa kujawsko-pomorskiego.

W Bydgoszczy, funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby, w tym jedną nieletnią, podejrzewane w tej sprawie. Byli to trzej bracia w wieku 27, 18 i 16 lat oraz 32-letnia żona jednego z nich. Przy zatrzymanych zabezpieczono dowody przestępstwa, potwierdzające ich udział w procederze. Ponadto przeprowadzono szereg przeszukań, w trakcie których ujawniono i zabezpieczono dokumentację związaną z postępowaniem, pieniądze i przedmioty pochodzące z przestępstwa, substancje odurzające i broń palną.

Wszystko na to wskazuje, że przestępcza rodzina za wyłudzone pieniądze postanowiła podnieść swoją stopę życiową. Zakupiono samochód, skuter wodny, luksusowy sprzęt domowy i modne ubrania. Sprawcy kupowali także wycieczki po Polsce i zagranicy.

Śledczy zabezpieczyli mienie, które zostało zakupione przez podejrzanych. Troje dorosłych sprawców usłyszało zarzuty płatnej protekcji (art. 230 KK) oraz prania pieniędzy (art.299 KK). Materiały w sprawie nieletniego zostały przekazane do sądu rodzinnego.

Wobec kobiety oraz 18-latka zastosowano policyjny dozór natomiast 27 –latek, który jak się okazało organizował cały proceder, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Nieletni został objęty dozorem kuratora.

W sprawie trwają dalsze czynności. Postępowanie jest wielowątkowe i rozwojowe.

Wszystkie osoby, które mają informacje w tej sprawie są proszone o kontakt z Wydziałem do Walki z Korupcją KWP w Krakowie pod nr tel. /12/ 61 56 050

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE