II Mistrzostwa Małych Ratowników.

Dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czernichowie, Społecznej Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach stanęły na podium w zorganizowanych przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe II Mistrzostwach Małych Ratowników. Finał konkursu rozegrany został 6 czerwca podczas Dnia Otwartego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

fot. Tomasz Cichocki

Mistrzostwa Małych Ratowników to konkurs, w którym uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych z małopolskich szkół podstawowych mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności praktycznych z zakresu pierwszej pomocy. W czwartek odbyły się zmagania tych szkolnych drużyn, które wyłonione zostały w pierwszym etapie konkursu. Byli to uczniowie, którzy w ramach eliminacji przygotowali fotografie na temat „AED ratuje życie”.

Zawody zorganizowane zostały na wzór profesjonalnych mistrzostw w ratownictwie medycznym i składały się z części teoretycznej w postaci testu oraz kilku zadań praktycznych, m.in. z wykorzystaniem manekinów szkoleniowych oraz AED.
– Mistrzostwa Małych Ratowników organizujemy już po raz drugi. W zeszłym roku konkurs cieszył się dużą popularnością i do tegorocznej edycji zgłosiło się dwa razy więcej chętnych – podkreślała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Pierwsza pomoc udzielana przez świadków zdarzenia to pierwsze i niezwykle ważne ogniwo w łańcuchu przeżycia. Jej zasady powinien znać każdy z nas, dlatego od wielu już lat szkolimy dzieci i młodzież w tym zakresie. Bardzo jestem zadowolona z zaangażowania uczniów i nauczycieli w nasz konkurs, bo to oznacza, że mają świadomość, jak bardzo ważna jest to sprawa.
Mistrzostwa Małych Ratowników odbywały się podczas Dnia Otwartego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, podczas którego zaprezentowaliśmy najnowocześniejszy sprzęt służący ratowaniu życia, specjalistyczne ambulanse, a także elektroniczny system zarządzania karetkami w Małopolsce.
Wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.
Była to też okazja, aby poznać fascynującą historię pierwszego pogotowia ratunkowego w Polsce, które tego dnia obchodzi 128. rocznicę powstania. Można było także zobaczyć stare ambulanse – eksponaty z Muzeum Ratownictwa w Krakowie.
Dzień Otwarty Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego został organizowany w ramach Święta Małopolski.
II MISTRZOSTWA MAŁYCH RATOWNIKÓW
I miejsce i puchar Marszałka Województwa Małopolskiego Małopolska zdobył zespół RESQ TEAM z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czernichowie w składzie: Dawid Galos, Dominik Orlita i Krzysztof Urbańczyk.
II miejsce i puchar Wojewody Małopolskiego Piotr Ćwik zdobył zespół STRAŻNICY ŻYCIA ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Sue Ryder w Woli Batorskiej w składzie: Julia Kaczmarczyk, Damian Papadopoulos, Agnieszka Syguła.
III miejsce i puchar dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zdobył zespół AED i SPÓŁKA ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach w składzie: Alicja Ciętak, Martyna Sikora, Anna Suchta.
Nagrodę specjalną za najlepszą fotografię nadesłaną w eliminacjach do konkursu zdobył zespół BJO TRIO ze Szkoły Podstawowej nr 124 w Krakowie w składzie: Bartosz Godula, Joanna Kotarba, Oliwia Szewczyk.
GRATULUJEMY!
PATRONAT HONOROWY:
Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
PATRONAT MEDIALNY:
Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP Kraków
SPONSOR:
Park Wodny Kraków

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE