Kraków najszybciej rozwijającą się metropolią w Polsce

W ciągu ostatnich 4 lat, Kraków dokonał największego skoku rozwojowego spośród 12 największych miast w Polsce.

Fot. pixabay.com

Oznacza to, że obok Warszawy, jest najbardziej rozwiniętą metropolią. Tak wynika z czwartej edycji analizy pt. „Raport o stanie polskich metropolii”, przygotowanej przez firmę doradczą PwC.

– Kraków to europejska metropolia i ośrodek potrafiący łączyć tradycję z nowoczesnością. Jesteśmy znaczącym ośrodkiem turystycznym oraz biznesowym rozpoznawalnym już na całym świecie, co potwierdza nie tylko rokrocznie zwiększająca się liczba turystów czy nowych firm przybywających do Krakowa, ale także wysokie pozycje w wielu rankingach. Jednak głównym celem dobrego zarządzania miastem pozostaje podnoszenie jakości życia jego mieszkańców, tak aby sprostać ich oczekiwaniom i potrzebom. – powiedział Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju. – Kraków jako pierwszy rozpoczął zdecydowane i skoordynowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza, stając się tym samem liderem i wzorem dla innych polskich miast. Nie poprzestajemy jednak na walce ze smogiem, ale staramy się rozwijać całe miasto w zrównoważony sposób, dlatego nie osiadamy na laurach, ale ciągle mierzymy wyżej, dążąc do bycia nowoczesną metropolią, oferującą wysoką jakość życia, przyjazne warunki dla innowacyjnej gospodarki, uwzględniając przy tym potrzeby i głos krakowian – dodał Jerzy Muzyk.

Miasto dysponuje dziś jednymi z najlepiej rozbudowanych kapitałów rozwojowych spośród badanych 12 polskich metropolii (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Lublin, Białystok, Rzeszów i Łódź) – wszystkie znajdują się powyżej średniej. Najmocniej rozwiniętymi kapitałami miasta są Kapitał Kultury i Wizerunku oraz Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej. Kraków jest zdecydowanie najpopularniejszą destynacją turystyczną w Polsce. Średnio na 100 mieszkańców przypada tu w ciągu roku 146 turystów – dwa razy więcej niż w Warszawie czy Gdańsku. Wynika to m.in. z jednego z największych w kraju zagęszczenia atrakcji turystycznych (2,5 razy więcej niż średnia dla 12 metropolii), liczby i różnorodności imprez kulturalnych oraz doskonałej bazy noclegowej. Z kolei na atrakcyjność inwestycyjną miasta wpływa najwyższa w kraju liczba studentów kierunków ścisłych i informatycznych, a także znacząca innowacyjność gospodarki, w tym rosnący od wielu lat rynek centrów usług wspólnych.

– Patrząc na rozwój wszystkich analizowanych kapitałów w ciągu ostatnich 4 lat, Kraków dokonał największego skoku spośród 12 miast. Także pod względem wzrostu PKB, Kraków znajduje się w czołówce zestawienia, za Wrocławiem, Rzeszowem i Warszawą – mówił Bartosz Jasiołek, partner w PwC, lider krakowskiego biura firmy.

– Kraków, obok Warszawy, jest najlepiej rozwiniętą polską metropolią, centrum wiedzy, edukacji i kultury. Miasto ma ugruntowany wizerunek oraz ogromny potencjał rozwojowy, m.in. w obszarze budowania nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki. – powiedział prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE