Kiedy i jak składać wnioski na „500+” na pierwsze dziecko, żeby otrzymać pieniądze już w lipcu

Od lipca program „Rodzina 500 plus” obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia. Także pierwsze i jedyne w rodzinie. Wnioski będzie można składać od 1 lipca.

Fot. pixabay.com

Minister Bożena Borys-Szopa, szefowa MRPiPS ma nadzieję, że pierwsze wypłaty trafią do rodziców już w lipcu.

Wnioski będzie można składać od 1 lipca drogą elektroniczną (przez kanał bankowości elektronicznej, portal [email protected] oraz portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia także drogą tradycyjną.

– Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu – mówi Minister Bożena Borys-Szopa.

Już w poprzednich latach pieniądze były wypłacane nawet w tym samym miesiącu, w którym złożono wniosek, a w tym roku procedury zostały jeszcze uproszczone.

– Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października – zwraca uwagę Minister.

Rodzice, którzy będą składali też wniosek o świadczenie na drugie i kolejne dzieci będą składali jeden wniosek na wszystkie dzieci.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE