Ostrzeżenia przed upałem dla wszystkich województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla wszystkich województw w Polsce w związku z upałami.

Fot. pixabay.com

Ostrzeżenia tego typu oznaczają, że upał może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ostrzeżeniem pierwszego stopnia objęte są południowe powiaty w Sudetach, zaś zagrożeń nie przewiduje się tylko w rejonie Karpat.

Bez zagrożenia pozostają południowe powiaty Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że upał może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, wiec zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE