Zamknięte plaże w Polsce przez refulacje. Zapowiadają się wakacje bez kąpieli w morzu?

Od czerwca do września na polskim wybrzeżu Bałtyku będą prowadzone refulacje plaż, co oznacza, że zostaną one czasowo wyłączane.

Fot. pixabay.com

Refulacja to dostarczanie rurociągami na plaże mieszanki piasku i wody. Następnie rozgarnia się naniesiony materiał maszynami budowlanymi dzięki czemu plaże zostaną poszerzone o około 40 metrów.

Zaplanowane na odcinku Trójmiasto–Jastrzębia Góra–Ostrowo prace mają na celu ochronę morskiego brzegu przed erozją. Jest to korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla turystyki, ale niefortunnie wybrany został wakacyjny termin działań.

Urząd Morski tłumaczy, że taki okres wynika z projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”. Nie są jeszcze znane dokładne terminy prac w poszczególnych miejscach.

Turyści mogą się więc martwić o urlopy, lecz nadmorscy przedsiębiorcy, a co za tym idzie władze samorządowe boją się bankructw.

O ile bowiem samorządowcy są „za” refulacją, gdyż oznacza ona szersze plaże, to zdecydowanie uważają, że powinna się ona odbyć po sezonie.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE