Pijany mężczyzna uderzył ratownika medycznego, gdy ten udzielał pomocy jego bratu.

Do niecodziennej interwencji doszło we wtorek. Policjanci obezwładnili mężczyznę, który zaatakował ratownika medycznego, gdy ten udzielał pomocy jego bratu. Za naruszenie nietykalności cielesnej ratownika odpowie przed sądem.

Fot, Policja

11 czerwca br. w Krakowie, przed godz. 22:00 doszło do niegroźnego potrącenia mężczyzny na ul. Św. Gertrudy. Jak ustalili policjanci, będący pod wpływem alkoholu (ponad 1,5 promila alkoholu we krwi) 33-latek wtargnął na jezdnię i próbował przejść na drugą stronę ulicy w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Na zachowanie pijanego przechodnia nie zdążył zareagować prawidłowo jadący kierowca citroena. Na całe szczęście potrącenie nie było groźne i  mężczyźnie nic się nie stało.

Na miejsce zdarzenia, oprócz funkcjonariuszy ruchu drogowego, przyjechali  ratownicy medyczni, którzy udzielili pomocy potrąconemu mężczyźnie. W trakcie badania, do karetki pogotowia podszedł 25-letni brat poszkodowanego. Domagał się on wypuszczenia mężczyzny z pojazdu, a następnie próbował się dostać do środka. Na zachowanie awanturnika zareagowali policjanci. Gdy 25-latek stawał się coraz bardziej agresywny, funkcjonariusze zmuszeni zostali do użycia środków przymusu bezpośredniego. W związku z tym, że mężczyzna miał ponad promil alkoholu we krwi, policjanci podjęli decyzję o przewiezieniu awanturnika do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Gdy 25-latek siedział już w radiowozie, do policjantów podszedł ratownik medyczny, który opowiedział im, że gdy wcześniej próbował uspokoić awanturnika, ten uderzył go w twarz. Mężczyzna za naruszenie nietykalności cielesnej ratownika odpowie przed Sądem.  Przypomnijmy, że ratownik medyczny udzielający medycznych czynności ratunkowych  korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.

W tym roku, w związku z przypadkami agresji skierowanej wobec ratowników medycznych, małopolscy policjanci zainicjowali cykl szkoleń z samoobrony skierowany do osób jeżdżących w karetkach pogotowia. Najbliższe szkolenie odbędzie się już 24 czerwca na terenie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie przy ulicy Władysława Łokietka 205 A.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE