Czym zajmie się krakowski „nocny burmistrz” i co to oznacza dla mieszkańców?

Krakowscy radni z Koalicji Obywatelskiej chcą, aby w Krakowie wzorem wielu miast na świecie powołany został „nocny burmistrz”.

Fot. pixabay.com

Osoba piastująca takie stanowisko miała by się zajmować takimi problemami jak hałas w godzinach nocnych, poprawa bezpieczeństwa oraz poprawa efektywności nocnej komunikacji.

Taka funkcja sprawdza się zwłaszcza w miastach licznie odwiedzanych przez turystów, jak Amsterdam, Berlin, Londyn i Paryż, gdzie mogą pojawiać się konflikty interesów między gośćmi, a mieszkańcami.

Nocny burmistrz posiadałby duże uprawnienia powierzone mu przez Prezydenta Krakowa – stał na czele komisji złożonej m. in. z mieszkańców „rozrywkowych” dzielnic, właścicieli klubów, restauracji i barów, przedstawicieli branży turystycznej i urzędników. Jego głównym zadaniem byłoby pogodzić interesy tych wszystkich grup.

Jako pełnomocnik prezydenta miałby też uprawnienia do koordynowania działań wydziałów magistratu i służb. Zajmowałby się też sprawami dotyczącymi mieszkańców, takimi jak na przykład nocna komunikacja miejska. lub parkingi park&ride.

Wątpliwości części radnych budzi jednak koszt „nocnego burmistrza” szacowany na około 150.000 złotych. Pytają oni czy nie lepiej za te pieniądze dofinansować np. Straż Miejską.

Pomysłem nocnego burmistrza krakowscy radni zajmą się podczas jednej z najbliższych sesji.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE