Prezydent ma wprowadzić edukację seksualną w Krakowie

Krakowscy radni chcą dodatkowych zajęć edukacji seksualnej w szkołach.

Fot. pixabay.com

Radni stolicy Małopolski zobowiązali prezydenta Majchrowskiego do stworzenia programu, w ramach którego w szkołach ponadpodstawowych prowadzone będą zajęcia z profilaktyki ciąży wśród nastolatek. Byłyby to zajęcia dodatkowe, a udział w nich odbywałby się za zgodą rodziców.

Pomysł radnych zakłada, że zajęcia dotyczyłyby kwestii seksualności i płodności, antykoncepcji, a także metod przeciwdziałania chorobom wenerycznym i zakażeniu HIV.

Autorzy podkreślają, że chodzi im o merytoryczną edukację za zgodą rodziców. Dodatkowo osobne warsztaty mogłyby być przeznaczone dla rodziców i nauczycieli.

Nowe, dodatkowe zajęcia dla młodzieży miałyby być odpowiedzią na obecną sytuację, gdy lekcje z wychowania do życia w rodzinie często prowadzone są przez nauczycieli innych przedmiotów i nie odpowiadają na potrzeby nastolatków, gdyż badania wskazują, że większość młodych ludzi wiedzę o życiu seksualnym wciąż czerpie przede wszystkim z internetu i mediów, a także od rówieśników.

– Co roku w Polsce jest około 20.000 ciąż u nastolatków, rośnie też liczba zachorowań na choroby weneryczne. Wiek inicjacji seksualnej to około 17 lat, ale już ponad 15% piętnastolatków wchodzi w relacje seksualne. Musimy mówić do nich, edukować wtedy, gdy jest im to najbardziej potrzebne” – zwracają uwagę w uzasadnieniu pomysłodawcy.

Projekt uchwały złożyła grupa radnych Koalicji Obywatelskiej. Została ona przyjęta, co oznacza, że do 30 września Prezydent Krakowa ma przedstawić regulamin konkursu grantowego, analizę i koszty realizacji programu oraz założenia kampanii informacyjnej.

Rzeczniczka Prezydenta Majchrowskiego poinformowała, że Prezydent jest przychylny zajęciom edukacyjnym, dotyczącym profilaktyki ciąż wśród nastolatek oraz zapobieganiu HIV, ale zastrzegła, że program mógłby ruszyć najwcześniej w roku szkolnym 2020/21.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]