Nowe przypadki groźnej choroby zakaźnej – powrót polio

3-letni chłopczyk padł ofiarą polio – porażenia dziecięcego zwanego też chorobą Heinego-Medina („hajnemedina”).

Fot. pixabay.com

Polio może prowadzić do paraliżu kończyn (zwłaszcza nóg) i zaniku mięśni. Od kilkudziesięciu lat ta groźna choroba zakaźna nie występowała w większości krajów świata.

Choroba przenosi się drogą drogą kropelkową przez skażone jedzenie i wodę, a następnie przez jelita rozprzestrzenia po całym organizmie. Atakuje zwłaszcza układ krwionośny, mózg i kręgosłup.

Śmierć może nastąpić wskutek wywołanego wirusem zapalenia mózgu, a porażenie kończyn i tułowia może utrzymywać się nawet do końca życia, gdy rozwijającemu się paraliżowi towarzyszy zanik mięśni.

W naszym kraju ostatni przypadek tej choroby odnotowano w 1984 roku. Teraz w Wenezueli lekarze zdiagnozowali polio u 3-letniego chłopca – to pierwszy przypadek w tym kraju od 1989 roku.

Dziecko mogło się zarazić dziką odmianą wirusa. Choroba rozwija się etapami. Dziecko nie było zaszczepione.

– Nasze społeczeństwo nie jest gotowe na zmierzenie się z tą chorobą, a wirus może się rozprzestrzeniać bardzo szybko – alarmują specjaliści.

Współczesna medycyna wciąż nie zna skutecznego leczenia tej strasznej choroby, dlatego u chłopca i ewentualnych kolejnych chorych lekarze będą mogli tylko łagodzić objawy.

Jedynym zabezpieczeniem jest szczepionka IPV, która jest w Polsce obowiązkowe i należy do podstawowych świadczeń. Powinna zostać podana w trzech dawkach przed ukończeniem 14-go miesiąca życia. Dodatkowo szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno zostać wykonane gdy dziecko ma 6 lat.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE