Stan Wyjątkowy w Krakowie. Czy zostanie wprowadzony w całej Polsce?

Radni Krakowa chcą wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Fot. pixabay.com

Chodzi o klimatyczny stan wyjątkowy w związku z ogłoszeniem przez naukowców, że ludzkości pozostało już tylko 12 lat na zatrzymanie wzrostu temperatury na Ziemi.

– Nie możemy udawać, że Polski nie dotyczy problem globalnego ocieplenia. Od rządu powinniśmy się domagać stanowczych działań. Niech wprowadzenie klimatycznego stanu wyjątkowego będzie pierwszym krokiem – uzasadnia autor projektu rezolucji w tej sprawie Łukasz Gibała, krakowski radny, lider klubu „Kraków dla Mieszkańców”.

Taka inicjatywa nie jest pierwsza na świecie, choć pierwsza w naszym kraju. Stan „climateemergency”, czyli „zagrożenia klimatycznego” ogłosiło już ponad 400 miast i regionów, m. in. w Australii, Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii.

Projekt takiej rezolucji został złożony oficjalnie do kancelarii rady miasta Krakowa. Jeśli zyska poparcie radnych, stolica Małopolski będzie pierwszym miastem, które zaapeluje w ten sposób do Rządu RP o szybkie i stanowcze działania, gdyż zgodnie z prawem stan wyjątkowy mogą ogłosić tylko władze centralne.

Autorzy projektu uzasadniają, że wzrost temperatury na świecie jest ściśle związany z emisją gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla, za co odpowiada w dużej mierze przemysł energetyczny oparty o nieodnawialne źródła energii. Konieczne jest więc natychmiastowe podjęcie działań mających na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu w Polsce. Tymczasem z ust czołowych polityków partii rządzącej trudno usłyszeć dotyczące tego deklaracje. Witold Waszczykowski, do niedawna minister spraw zagranicznych, stwierdził wprost, że „ograniczenia emisji CO2 czynią poważne szkody polskiej ekonomii, ponieważ nasza energia oparta jest na węglu”, a obecny minister środowiska, Henryk Kowalczyk, podważał wręcz rolę człowieka w emisji CO2, mówiąc, że „jest wiele innych zjawisk, które powodują emisje dwutlenku węgla – to są choćby emisje wulkanów.

Inicjatorzy zaproponowali także utworzenie przy Ministrze Środowiska specjalnej komórki odpowiadającej za walkę ze zmianami klimatu oraz jak najszybszą kampanię informacyjną na temat zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla Polaków.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE