Prohibicja w Krakowie. Alkohol będzie można kupować swobodnie jeszcze tylko w wakacje

Od początku września stolica Małopolski wprowadzi prohibicję – w blisko 100 sklepach nie będzie można kupić alkoholu. Wprowadzane ograniczenia będą obowiązywać od północy do godziny 5:30 rano.

Fot. pixabay.com

Jest to jest efekt porozumienia pomiędzy władzami Krakowa, a przedsiębiorcami. Rozmowy na ten temat trwały od marca. Postulat ograniczeń zgłosił magistrat, ale również przedsiębiorcy wyszli z taką inicjatywą. Ostatecznie Prezydent Jacek Majchrowski podpisał umowy z kupcami, którzy zdecydowali się nie handlować alkoholem w między godziną 24:00, a 5:30 (oprócz nocy sylwestrowej).

Magistrat nie stosuje zwrotu „prohibicja”, lecz mówi o „dobrych praktykach” i „odpowiedzialnej sprzedaży” napojów alkoholowych.

Prócz rezygnacji z handlu alkoholem kupcy zobowiązali się też do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego oraz zawarcia umów z firmami ochroniarskimi, na mocy których w punktach sprzedaży alkoholu zostaną zainstalowane przyciski antynapadowego z możliwością powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej.

Sprzedawcy zapewnią też miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży i będą reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.

W zamian władze Krakowa będą na specjalnej stronie internetowej i w materiałach promocyjnych informować o stosujących dobre praktyki przedsiębiorcach oraz zorganizuje bezpłatne szkolenia dla sprzedawców i zagwarantuje lepszą współpracę z policją i strażą miejską w celu szybkiego reagowania na incydenty.
Sieci sklepów, które przystąpiły do porozumienia mogą oznaczać już teraz swoje placówki tytułem „Odpowiedzialnego Sprzedawcy”.

Pilotażowo program ma trwać rok.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]