Dziwna piana na ulicach. Czy jest bardzo niebezpieczna?

Na ulicach wielu miast w Polsce pojawiła się tajemnicza piana. Wszyscy zastanawiają się co to jest i czy przypadkiem nie jest niebezpieczna.

Fot. pixabay.com

Pianę można zaobserwować w czasie opadów deszczu i krótko po nich zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy na ulicach jest dużo samochodów.

Specjaliści tłumaczą, że wynika to z braku opadów w ostatnim czasie i tego, że nie dawno gwałtownie znów przyszły, a im dłużej nie pada deszcz, tym powietrze jest bardziej wysuszone, więcej unosi się w nim więcej niebezpiecznych gazów i pyłów.

Toksyczne gazy z silników samochodowych i zakładów przemysłowych, niegroźne w małych ilościach dla człowieka pierwiastki promieniotwórcze oraz pyłki roślin unoszą się w powietrzu i opadają wraz z deszczem. Zwłaszcza w połączeniu z pierwszymi, gwałtownymi opadami po dłuższym okresie suszy mogą one tworzyć białą pianę, widoczną przede wszystkim na ulicach dużych miasta.

Po pierwsze jest tam większe zanieczyszczenie niż np. na terenach wiejskich, a po drugi piana nie może swobodnie wsiąkać w glebę, tylko płynie ulicami i zbiera się na chodnikach.

Ponieważ największe zanieczyszczenie jest na Śląsku i w Małopolsce, tutaj pianę można zaobserwować najlepiej.

Na szczęście eksperci uspokajają, że nie jest ona specjalnie niebezpieczna dla ludzi, chociaż w zanieczyszczonej deszczówce mogą występować groźne związki szkodliwe dla ludzi.

Warto więc zachować środki ostrożności, np. nie wychodzić na zewnątrz w czasie pierwszej fazy deszczu, gdy jest on najbardziej zanieczyszczony.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE