Gdzie wolno grillować w Krakowie, a gdzie grozi za to mandat

Długi weekend pokazał, że niestety wielu mieszkańców Krakowa nie wie gdzie wolno grillować, a gdzie nie tylko nie wypada, ale wręcz można zostać za to ukaranym.

Fot. pixabay.com

Jeśli ktoś chce urządzić sobie BBQ na osiedlu, wówczas należy pamiętać, że to spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota lub administrator budynku ustalają zasady również w tym zakresie. Przede wszystkim dym nie może przeszkadzać sąsiadom, a balkon nie jest na grillowanie dobrym miejscem także dlatego, że łatwo w ten sposób zaprószyć pożar.

Także po grillowaniu bezwzględnie należy po sobie posprzątać. Na podstawie Kodeksu Wykroczeń „kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 zł”.

W Krakowie palenie ognisk nie jest zabronione. Nie wolno natomiast palić śmieci, odpadów roślinnych, trawy, liści, ani gałęzi, za co grozi mandat od 20 zł do 500 zł.

Także w takim przypadku należy pamiętać, by zostawić po sobie czystość i porządek, gdyż inaczej narażamy się na mandat, zaś jeśli chce się rozpalić ognisko na terenie prywatnym, wówczas niezbędna jest zgoda właściciela.

Z uwagi na przepisy przeciwpożarowe nie wolno palić ognisk w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu, a także w odległości mniejszej niż 10 m od pól uprawnych. Ogień nie może również przeszkadzać sąsiadom.

W Krakowie można natomiast grillować nad wodą. Nad zalewem Bagry są dwie strefy do tego przeznaczone, gdzie znajdują się też pojemniki na wypalony węgiel. Podobnie jest na plaży Przylasku Rusieckiego, Zalewu Nowohuckiego i Zakrzówka.

Także w Lasku Wolskim, na Polanie Wincentego Wobra jest specjalne miejsce do rozpalenia ogniska, w Parku Krowoderskim ustawiono pojemniki na popiół z grilla, grillować można też w okolicach Kopca Kraka, na terenach kampusów AGH i Politechniki Krakowskiej oraz w dolinkach Bolechowickiej, Będkowskiej, Kobylańskiej i Brzoskwinki.

Nad zalewem w Kryspinowie można nawet zorganizować duże ognisko wynajmując miejsce ogniskowe z wliczonym cenę drewnem, analogicznie jak w Lasku Mogilskim przy ul. Podbipięty.

Całkowity zakaz grillowania obowiązuje za to na plaży Przystań Brzegi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]