Zabił innego nastolatka z zemsty. Pójdzie do więzienia na 8 lat

Osiem lat więzienia wymierzył krakowski sąd małoletniemu Dominikowi B. za zabójstwo nastolatka.

Fot. pixabay.com

Zabójstwo było zemstą za krytykę ze strony ofiary. Mimo to sąd uznał, że sprawca nie działał z zamiarem bezpośrednim, ale w zamiarze ewentualnym. Prokuratura zapowiedziała apelację.

Dominika B. oskarżono, że w listopadzie 2017 r. w Wieliczce ugodził nożem innego nastolatka działając w zamiarze pozbawienia życia. Przebił mu organy wewnętrzne, m. in. serce, po czym w skutek krwotoku wewnętrznego ofiara zmarła. Sprawcę oskarżono też, że groźbą próbował zmusić innego chłopaka, by nie informował służb o zdarzeniu i jego okolicznościach. Łącznie sąd wymierzył B. karę ośmiu lat więzienia. Prokuratura domagała się 14 lat więzienia.

Za okoliczności łagodzące sąd przyjął m. in. bardzo młody wiek oskarżonego oraz to, że dorastał w domu dziecka i nie miał skąd czerpać pozytywnych wzorców. Dlatego miał zareagować nieadekwatnie do sytuacji, gdy ofiara skrytykowała w internecie jego związek z dziewczyną. Sąd uzasadniał, że właśnie związek z dziewczyną była dla sprawcy tym, na czym miała się opierać dalsza, lepsza część jego życia.

Sąd stwierdził, że kara ośmiu lat pozbawienia wolności, to „kara najniższa, jaka jest przewidziana za przestępstwo zabójstwa”, jednak „uznał, że taka kara będzie karą adekwatną, zważywszy na szereg okoliczności łagodzących po stronie oskarżonego. Tą okolicznością jest jego bardzo młody wiek – posiada status osoby młodocianej. Nie był wcześniej karany, w miejscu zamieszkania posiada bardzo dobrą opinię, nigdy nie wchodził w żadne zatargi, nie był osobą konfliktową, agresywną”.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE