Bezdomni z Warszawy pojadą do Krakowa: „Nie zgadzamy się na traktowanie z pogardą”

Kontrowersyjny projekt uchwały przedstawili krakowscy radni. Pomysł miałby objąć zakaz rozdawania jedzenia bezdomnym na Plantach i w parkach, natomiast wydawanie posiłków dla takich osób byłoby możliwe tylko po okazaniu przez nich zaświadczenia, że wykonali prace społeczne na rzecz miasta. Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej z Warszawy chce 10 lipca zorganizować wyjazd bezdomnych do Krakowa, by wyrazić swój sprzeciw wobec takiego działania.

„Pięćdziesiąt osób z Warszawy, które doświadczają bezdomności zamierza pojechać 10 lipca do Krakowa na „zaproszenie” radnego Wantucha. Nie zgadzamy się na traktowanie z pogardą osób w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej. Nie zgadzamy się na wykorzystywanie ich do robienia populistycznej kariery pana radnego. Chcemy pojechać do Krakowa aby pokazać, że nie ma zgody na takie zachowania.” – pisze Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej.

Projektem ma się zająć komisja praworządności rady miejskiej, a głosowanie ma się odbyć podczas lipcowej sesji.

Pomysł uderza bezpośrednio w akcję „Zupa na Plantach”, w której ramach bezdomni otrzymują w każdą niedzielę ciepły posiłek.

Obostrzenia dla osób bezdomnych dotyczyły by jednak nie tylko zakazu „dokarmiania”, ale też spania na ławkach i trawnikach, żebrania i nagabywania o pieniądze oraz oddawania moczu.

Dodatkowo władze miasta miałyby wydawać posiłki tylko osobom, które przedstawią zaświadczenie o wykonaniu prac społecznych, a organizacje które wydawałyby posiłki mimo braku zaświadczeń traciłyby miejską dotację na swoją działalność.

Wielu radnych odcina się jednak od tego pomysłu i uważa, że należałoby opracować szeroki program przeciwdziałania bezdomności w mieście, a projekt uważą za przedstawiony „pod publiczkę”.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE