Groza! W Polsce wybucha ponad 1500 pożarów lasów w miesiąc

W czerwcu tego roku strażacy ugasili 1536 pożarów lasów, zaś w pierwszej połowie roku wyjeżdżali do płonących lasów aż 6627 razy.

Fot. pixabay.com

– Według danych policji, średnio 90% pożarów jest spowodowanych przez człowieka – mówi rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Co najgorsze w najbliższym czasie sytuacja będzie jeszcze trudniejsza, gdyż wysokie temperatury i niska wilgotność ściółki leśnej sprzyjają pożarom i ich rozprzestrzenianiu się.

Według danych Instytutu Badawczego Leśnictwa duże zagrożenie pożarami lasów występuje na 66% obszaru Polski kraju, gdyż w wielu miejscach wilgotność ściółki nie przekracza 10%, czyli jest mniejsza niż wilgotność kartki papieru.

Tylko w ostatni weekend strażacy odnotowali 408 pożarów lasów, jednak na szczęście miały one charakter ograniczony i nie rozprzestrzeniły się na wielkie połacie.

Jak wyjaśnia Straż Pożarna, jest to zasługa doskonale zorganizowanego systemu monitorowania i ostrzegania, a także bardzo dobrze przygotowanej infrastruktury – w lasach są zbiorniki wody i drogi dojazdowe przystosowane dla wozów strażackich. Dzięki temu polskie lasy są jednymi z najbezpieczniejszych, o ile nie najbezpieczniejszymi pod tym względem w Europie.

Upały i silne wiatry sprzyjają też pożarom rżysk i pól ze zbożem. W miniony weekend strażacy walczyli również z dużymi pożarami ściernisk.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE