Wyłudzali milony złotych z podatku VAT. Staną przed sądem

Prokuratura zakończyła śledztwo przeciwko 30 osobom oskarżonym o wyłudzanie podatku VAT. Chodzi o blisko 19.000.000 zł, a przestępcy niedługo staną przed sądem w Krakowie. Członkom grupy grozi do 10 lat więzienia.

Fot. pixabay.com

Śledztwo prowadzone było w sprawie wyłudzania podatku VAT w następstwie przeprowadzania nierzetelnych transakcji wewnątrzunijnego obrotu asortymentem stalowym, w szczególności prętami żebrowanymi. Nieprawidłowości wykrył Urząd Kontroli Skarbowej z Małopolski i Generalny Inspektor Informacji Finansowej.

Przesłuchano blisko 500 świadków, zebrano opinie biegłych i informacje na temat przepływu środków na rachunkach bankowych. Śledczy prowadzili działania na ternie Unii Europejskiej, Izraela, Ukrainy i Rosji.

Na postawie materiału dowodowego ustalono, że grupa działała w Małopolsce od stycznia 2008 do grudnia 2010 roku. Na czele grupy stali przedsiębiorcy zajmujący się obrotem stalą.

Była to zorganizowana grupa zajmująca się popełnianiem przestępstw związanych przede wszystkim z wyłudzaniem VAT. Jej członkowie wyłudzili łącznie blisko 19.000.000 złotych tytułem zwrotu tego podatku VAT.

Większość podejrzanych usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia konkretnych przestępstw karnoskarbowych, oszustw, podrabiania dokumentów i posługiwania się takimi dokumentami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę i posługiwania się nimi w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Nie przyznali się oni do popełnienia zarzucanych czynów, złożyli natomiast wyjaśnienia, z których wynikało, iż badane transakcje stanowiły rzetelny obrót towarem.

Prokuratura zabezpieczyła na poczet przyszłych kar ponad 22.000.000 zł. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE