Kraków miał problemy z bezdomnymi. Warszawa ulepszyła butelkomaty i tego problemu nie ma

Na pl. Bankowym i ul. Ząbkowskiej w Warszawie stanęły recyklomaty. Po wrzuceniu do nich pustych butelek lub puszek mieszkańcy otrzymają ECO-punkty. Będą je mogli wymienić na zniżki do kina, teatru lub na kawę za pomocą specjalnej aplikacji. W Krakowie o podobnych urządzeniach na razie cicho.

Fot. UM Warszawa

Na razie o podobnych urządzeniach na stałe w Krakowie się nie mówi. Warszawiacy w interpelacjach nie kryli, że inspiracje czerpali z Krakowa. Zadziałali jednak dość szybko i skutecznie doprowadzając do powstania urządzeń i zawiązania umowy. Kraków na razie rozgląda się za alternatywami.

Pieniądze od radnego się skończyły, ale nie był to jedyny problem. Butelkomat cieszył się bowiem największym zainteresowaniem wśród bezdomnych, którzy zbierali butelki po okolicy i wrzucali, by wymienić na pieniądze. Problem w tym, że butelki nie były przygotowane do wrzucenia, a zapach niektórych bezdomnych budził podobno dyskomfort wśród petentów urzędu.

Warszawiacy rozwiązali ten problem w nieco inny sposób, gdyż maszyna nie wydaje pieniędzy. Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. Wystarczy uruchomić aplikację „ETS Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę. System jest ekologiczny – maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE