Nie żyje krakowska filantropka. Przez całe życie pomagała ludziom

Nie żyje Zofia Gałuszka-Żelazny – człowiek o wielkim sercu i ogromnym poczuciu humoru, organizatorka wielu akcji charytatywnych, przez wiele lat bezinteresownie wspierająca chorych i niepełnosprawnych, współzałożycielka Stowarzyszenia Filantropów im. Brora Hanssona.

Fot. pixabay.com

Za szczególne zasługi dla Krakowa w 2007 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”, była też laureatką tytułu Filantropa Krakowa 1999–2000. W niedzielę, 14 lipca, o godz. 18.00 w kościele św. Krzyża została odprawiona msza św. w intencji zmarłej. Pogrzeb, w gronie rodzinnym, odbył się w poniedziałek, 15 lipca, na cmentarzu Rakowickim.

W czasach PRL Zofia Żelazny, wraz ze swoim mężem Zdzisławem, podjęła współpracę ze szwedzkim filantropem Brorem Hanssonem. Prowadziła szeroką akcję niesienia pomocy, przede wszystkim ludziom z niepełnosprawnościami, przewlekle chorym oraz dzieciom specjalnej troski. Sprowadziła setki ton sprzętu medycznego dla krakowskich szpitali, domów pomocy społecznej i hospicjów. W czasie stanu wojennego do Krakowa trafiały transporty odzieży, żywności, środków higienicznych i urządzeń medycznych. W Stowarzyszeniu Filantropów im. Brora Hanssona aktywnie działała do końca swoich dni.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE