SPOTKAjmy się znów w Nowej Hucie. Zapowiada się interesująco

20 lipca nad Zalewem Nowohuckim w godzinach 12:00-17:00 odbędzie się kolejna SPOTKA!

fot. Tomasz Cichocki

Jak doświadczać współczesnego miasta? Co sztuka, kultura i wyobraźnia mogą nam opowiedzieć o otaczającym nas świecie – o tym, co jest teraz, i o tym, co było kiedyś? To tylko niektóre z pytań, które poruszymy w ramach „Spotki”.

Jak piszą organizatorzy, „Spotka” to cykl artystyczno-społecznych warsztatów i spotkań Muzeum Krakowa z mieszkańcami, których celem jest twórcze i aktywne spojrzenie na otaczające nas miasto i wydobycie z niego ukrytego potencjału, który drzemie także w nas samych.

Podczas przygotowanych wydarzeń wraz z naszymi gośćmi wsłuchamy się w miasto, postaramy się poprzez sztukę lepiej zrozumieć naszą tożsamość i współczesność. Koncepcja „Spotki” opiera się na formie bycia razem tu i teraz w muzealnym namiocie, który stanie się mobilną formą zachęcającą do twórczej aktywności mieszkańców naszego miasta.

„Spotka” to nasza jubileuszowa forma wyjścia w miasto, w plener, to pomysł na tworzenie wspólnoty krakowian. Jest też formą muzealnego przemieszczania, kompatybilną z cyklem pięciu jubileuszowych wystaw przeMieszczanie.

W programie:
„Zaprojektuj sobie miasto”
Warsztaty artystyczno – społeczne
Prowadzenie: Michał Sroka
Wiek uczestników: 7 lat i więcej 🙂

Koncepcja warsztatów odnosi się do idei lokalnego dziedzictwa architektoniczno-urbanistycznego Krakowa. Tkanka architektoniczna miasta z każdym kolejnym spojrzeniem odkrywa przed nami swoje sekrety. Współczesny Kraków to z jednej strony część historyczna – Stare Miasto, Kazimierz, a z drugiej część bliższa współczesności – Zabłocie i Nowa Huta.

Wiele z elementów układu urbanistycznego Krakowa podlega ścisłej kontroli. Nowo powstające zabudowania muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące danego miejsca.

Tym, co w Krakowie szczególnie zasługuje na uwagę, jest także duża liczba terenów zielonych, które zawsze stanowiły ulubione miejsca spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. W Krakowie właśnie dzięki spotkaniu architektury i terenów zielonych powstał wyjątkowy klimat i czar tego miasta. Mieszkający tu ludzie mają silne poczucie więzi z otaczających ich miastem, co w ostatnich latach doprowadziło do wzmożonej aktywność obywatelskiej.

Pracując w trakcie warsztatów na syntetycznej makiecie, która w uproszczony sposób przedstawiać będzie układ urbanistyczny Krakowa, wspólnie podejmiemy próbę uzupełnienia istniejącej struktury urbanistycznej. W zależności od przyjętej strategii będziemy trzymać się rygorystycznie układu urbanistycznego lub stworzymy rodzaj „hybrydy” będący swobodniejszą refleksją nad charakterem zabudowy.

 

Źródło: Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE