Przy przebudowie ul. Krakowskiej odnaleziono cenne obiekty

W trakcie robót odkryto trzy obiekty. Decyzją Wojewódzkiej Konserwator Zabytków zostały zakwalifikowane do dalszych badań.

foto: pixabay.com

Trwająca od kilku miesięcy przebudowa ul. Krakowskiej prowadzona jest pod stałym nadzorem archeologicznym. Wejście w teren archeologów wpłynie na inwestycję, roboty związane z przebudową zostają wstrzymane w tych miejscach na kilka tygodni.

 

Znaleziska znajdują się w trzech różnych lokalizacjach. Natrafiono na nie podczas prac kanalizacyjnych, gdyż samo torowisko i jezdnia są budowane na głębokości, która już wielokrotnie była wcześniej przekopana. Na ulicy Krakowskiej znaleziono elementy bramy miejskiej. Zespół archeologów będzie teraz starał się odkryć i zinwentaryzować pozostałości tego obiektu. Nieco dalej, na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej odkopano przyczółek mostu. Tutaj trzeba będzie ręcznie odsłonić jego pozostałości by specjaliści mogli dokładnie zinwentaryzować jego położenie i rozmiar. Największy wpływ na dalsze prowadzenia robót będą miały odkryte piwnice kamienic, które ciągną się wzdłuż ul. Dietla, między ul. Stradomską, a ul. św. Agnieszki. Niestety, znajdują się w miejscu w którym zaplanowano budowę kanalizacji. By je zachować niezbędne będzie wprowadzenie zmian w projekcie, co spowoduje wydłużenie prac na ul. Dietla.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE