Odpowiedzialna sprzedaż w Krakowie..alkoholu

1 września wejdzie w życie krakowskie porozumienie pomiędzy miastem a przedsiębiorcami, dotyczące dobrych praktyk w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu.

foto: pixabay.com

W czerwcu prezydent Jacek Majchrowski podpisał umowy z pierwszymi kupcami, którzy zdecydowali, że nie będą handlować alkoholem w godzinach 0.00–5.30. Handlowcy zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego, wraz z monitoringiem wizyjnym widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej. Co więcej, przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, będą też reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.

Porozumienie to przejaw wypracowanego konsensusu – między oczekiwaniami mieszkańców w kwestii sprzedaży alkoholu a interesem przedsiębiorców, w ofercie których on się znajduje. To także efekt aktualnej sytuacji, związanej z uchwałą o ograniczeniu nocnym sprzedaży alkoholu w Dzielnicy I w godz. 22.00–6.00. Przypomnijmy, że przepisy wprowadzone przez krakowskich radnych uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny, a obecnie zajmuje się nimi Naczelny Sąd Administracyjny. Ponieważ nie wiadomo, jak długo trzeba będzie czekać na sądowe rozstrzygnięcie, w trosce o wizerunek Krakowa i wsłuchując się w opinie mieszkańców, miasto sięga po nowe narzędzie. Będzie informować o przedsiębiorcach, którzy stosują dobre praktyki, zorganizuje bezpłatne szkolenia dla sprzedawców i zagwarantuje lepszą współpracę z policją i strażą miejską w celu szybkiego reagowania na incydenty.

Pilotażowy program rozpocznie się 1 września i potrwa rok. W każdej chwili mogą do niego przystąpić kolejni przedsiębiorcy. Każdy handlowiec otrzyma tytuł „Odpowiedzialnego sprzedawcy”, którym może oznaczyć prowadzone przez siebie punkty sprzedaży alkoholu.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE