Magistrat pomaga przetrwać upały

Wakacje trwają w najlepsze i wygląda na to, że kolejne dni będą naprawdę gorące. Pamiętajmy jednak, że ze słońca należy korzystać rozważnie i schładzać się przy każdej nadarzającej się okazji. Wodociągi Miasta Krakowa zadbały, abyśmy mogli to zrobić kilku lokalizacjach.

fot. Tomasz Cichocki

Przez cały weekend działać będą kurtyny wodne w następujących miejscach:
Rynek Główny
Rynek Podgórski
plac Bohaterów Getta
plac Centralny/aleja Róż
ulica Szeroka

W upalne dni koniecznie musimy pić dużo wody, bo tracimy jej dziennie nawet do dwóch litrów! W Krakowie można spożywać „dobrą wodę prosto z kranu” – jest bezpieczna dla zdrowia i zawsze pod ręką. Wodę do bidonów można z kolei czerpać z trzech pitników: w parku Jordana, w parku Lotników Polskich oraz na płycie Rynku Głównego przy wieży ratuszowej.

Mieszkańcy i turyści odwiedzający nasze miasto mogą korzystać z pitników z wodą z miejskiej sieci, ustawionych na Rynku Głównym (koło wieży ratuszowej) i przy wejściu do parku Jordana czy parku Lotników Polskich. Woda jest bezpieczna i można ją pić bezpośrednio z kranu.

Ważna jest również informacja dla dorożkarzy. Przypominamy, że gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza w cieniu, obowiązuje zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym (od godz. 10.00 do 20.00). Dorożkarze mogą wówczas korzystać z postojów zastępczych (na alejce Plant przy ul. Podzamcze, przy Barbakanie oraz na ul. Mikołajskiej przy bazylice Mariackiej). Z postojów zastępczych dorożkarze mogą korzystać także poza wyżej wymienionymi godzinami

Również właściciele psów i kotów powinni zadbać o właściwą ochronę swoich pupili. Zwierzęta muszą mieć przede wszystkim dostęp do wody pitnej. W przypadku wysokich temperatur lepiej nie wychodzić z nimi na spacer między godz. 10.00 a 16.00. Warto też zabrać ze sobą wodę i mokry ręcznik, którym można schłodzić zwierzę. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać zwierząt w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Pamiętajmy, że temperatura powietrza w nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza w ciągu kilkunastu minut.

W przypadku, gdy zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach i nie ma dostępu do wody, interwencję należy zgłosić do Straży Miejskiej pod numerem 986, do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – ul. Floriańska 53, tel. 12 421 77 72, 12 421 26 85 lub pod numer alarmowy 112.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE