75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i akcji „Burza”. W czwartek, 1 sierpnia, o 17.00 w godzinie „W”, w całej Polsce, w tym Krakowie, zawyją syreny.

Fot. pixabay.com

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje o udekorowanie w tym dniu domów biało-czerwonymi flagami. Pojazdy komunikacji miejskiej wyjadą na ulice ozdobione biało-czerwonymi chorągiewkami. O godz. 19.00 na Małym Rynku odbędzie się specjalna edycja Krakowskiej Lekcji Śpiewania.

Dodatkowo w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia na Krakowskiej Linii Muzealnej nr 0 będzie kursował warszawski zabytkowy tramwaj typu K. Przypomnijmy, że jest to wagon o numerze 437 wyprodukowany w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa. Niestety wybuch II wojny światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 roku ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE