Przyniósł do domu niewypał moździerzowy znaleziony w lesie. Policja ewakuowała mieszkańców

Mieszkaniec Gminy Nowy Targ, za pomocą wykrywacza metalu, w lesie, w Lipnicy Wielkiej znalazł w ziemi duży metalowy przedmiot, który wykopał z głębokości około 30 cm, po czym zabrał znalezisko do miejsca zamieszkania.

Fot: nowy-targ.policja.gov.p

Po sprawdzeniu ustalił, że może to być jednak pocisk moździerzowy, po czym niezwłocznie powiadomił Policję.

Na miejsce pojechali policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego działającej przy nowotarskiej komendzie i potwierdzili przypuszczenia mężczyzny.

Miejsce, gdzie znajdował się pocisk zostało zabezpieczone, a mieszkańcy domu ewakuowani. Saperzy z Krakowa zabezpieczyli niewypał i przetransportowali celem neutralizacji.

W tej sprawie prowadzone będzie postępowanie w związku z art. 160 k.k. Za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca tego czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów.
Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.
Należy niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia i natychmiast powiadomić Policję.

 

Źródło: nowy-targ.policja.gov.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE