Czy budynki krakowskiej huty zostaną uznane za zabytkowe?

Małopolska Konserwator Zabytków chce wpisać do rejestru zabytków budynki administracyjne Huty im. Sendzimira.

Fot. pixabay.com

Monika Bogdanowska, Małopolska Konserwator Zabytków rozpoczęła procedurę wpisu do rejestru zabytków budynków Centrum Administracyjnego Huty im. Sendzimira wraz z bramą prowadzącą do kombinatu oraz zabudową osiedla Salwator na Wzgórzu św. Bronisławy.

Budynki Centrum Administracyjnego huty (obecnie ArcelorMittal Poland) zostały wzniesione w latach 1951-55. Ponieważ wpisy do rejestru są dokonywane z uwagi na szczególne walory historyczne, artystyczne i naukowe oraz ich znaczenie dla lokalnej społeczności, pod uwagę wzięto, że budynki są jednorodne stylistyczne oraz powstały w epoce, która już się skończyła.

Centrum Administracyjne powstało w duchu socrealizmu, a równocześnie ma mocny wyraz artystyczny i nawiązuje do tradycyjnej, renesansowej architektury Krakowa. Wyróżniają je ozdobne attyki nawiązujące do budynków renesansowych. Dodatkowo w budynku dyrekcji kombinatu do dziś zachowały się elementy oryginalnego wystroju – posadzki, parkiety, obramowanie okien oraz wyposażenia – meble i żyrandole.

Natomiast w przypadku Salwatoru w rachubę wchodzi „wpis obszarowy” i objęcie ochroną zamkniętego układu urbanistycznego i zabudowy ulic: św. Bronisławy, Gontyna i Anczyca, gdzie znajdują się wille z początku XX wieku.

Nie wiadomo jeszcze kiedy budynki Centrum hity i Salwator zostaną wpisane do rejestru zabytków. Łącznie na obszarze tym stoi ponad 2200 obiektów.

 

Źródło: PAP

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE