Wyjątkowy park zostanie otwarty po latach oczekiwania zgodnie z planem

Zgodnie z zapowiedziami, w sobotę 31 sierpnia oficjalnie otwarty zostanie Park Reduta. Inicjatorem powstania tego prawie 8-hektarowego parku na styku Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Dzielnicy XV Mistrzejowice był Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Decyzję o budowie parku Rada Miasta Krakowa podjęła 9 lipca 2014 r. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący RMK.

– W trakcie przeglądania Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej zwrócił moją uwagę blisko 8 ha teren, będący dużą działką miejską, znajdującą się na Prądniku Czerwonym tuż przy granicy z Mistrzejowicami. Obszar ten był częściowo objęty ochroną konserwatorską, ponieważ w jego zachodniej części znajduje się szaniec artyleryjski z połowy XIX wieku, niemniej wschodnia jego część mogła zostać wykorzystana pod zabudowę mieszkaniową. Taki los spotkał znajdujące się obok prywatne działki, powstało na nich osiedle mieszkaniowe. Dzięki mojej inicjatywie i utworzeniu Parku Reduta udało się ochronić ten zielony kawałek Krakowa i stworzyć unikatowy w skali naszego miasta park – przybliża genezę parku Dominik Jaśkowiec.

W latach 2015-2016 Przewodniczący aktywnie uczestniczył w warsztatach z mieszkańcami, konsultacjach społecznych, spotkaniach, podczas których prezentowane były koncepcje projektowe. Park Reduta tym samym stał się pierwszym w Krakowie parkiem zaprojektowanym z udziałem mieszkańców. Na podstawie ich oczekiwań profesjonalni projektanci stworzyli dokumentację projektową, na podstawie której powstawał park.

– Pomysł był taki, aby to sami mieszkańcy – i na tym polega wyjątkowość tego miejsca – w ramach warsztatów projektowania partycypacyjnego zaprojektowali park. Powstało 6 koncepcji parku, na które później przeprowadzone zostało głosowanie publiczne. Najlepsza koncepcja stała się podwaliną pod profesjonalny projekt budowlano-wykonawczy i w końcu realizację parku, którym możemy się cieszyć. To jest wyjątkowe, że mieszkańcy: Mistrzejowic, Oświecenia, Prądnika Czerwonego, czyli osiedli sąsiadujących z tym terenem, mieli możliwość wypowiedzenia się i zaprojektowania tego miejsca tak, jakby sobie tego życzyli. Warto zaznaczyć, że to był jeden z pierwszych w Polsce i pierwszy w Krakowie projekt, w którym to mieszkańcy decydowali o tym, jak dana przestrzeń publiczna ma wyglądać – tłumaczy proces przygotowania Parku Reduta Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.

W Parku posadzono 300 drzew, 8 tys. krzewów, 131 drzewek owocowych, prawie 900 krzewów owocowych, ponad 2 tys. pnączy i 3,5 tys. sztuk bylin. Powstało w nim ponad 25 tys. m kw trawników i łąk kwietnych. Znajduje się też wielofunkcyjny, 200-metrowy pawilon, który pełnił będzie funkcję kawiarni oraz miejsca spotkań mieszkańców. Na dachu pawilonu znajduje się taras, z którego można obserwować park. W parku zamontowanych zostało około 100 ławek, 135 koszy na śmieci, 20 hamaków, 20 leżaków oraz poidełko.
W części leśnej parku powstała ścieżka spacerowa pomiędzy drzewami, przeznaczona dla biegaczy.

Park Reduta jest też ważnym elementem parku rzecznego Rozrywka. Będzie to zielony ciąg wzdłuż potoku Sudół Dominikański (od ul. Lublańskiej w kierunku północnej granicy miasta), w skład którego wejdzie kilka mniejszych parków, skwerów, ścieżek spacerowych (m.in. ścieżka martwego drewna), a nawet mały las miejski – Las Prądnicki. Oprócz Parku Reduta w obszar parku rzecznego Rozrywka włączony zostanie teren Ogrodu nad Sudołem ­leżący przy ul. Naczelnej, który do końca bieżącego roku ma zostać urządzony przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE