Matka Boska z Dzieciątkiem będzie miała nowy dom

Rozpoczęła się renowacja zabytkowej, pochodzącej z XIX wieku kapliczki domkowej z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obiekt położony jest przy ulicy Kobierzyńskiej. Działania konserwatorskie pozwolą przywrócić elementom kapliczki pierwotny wygląd.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Kapliczka przy ulicy Kobierzyńskiej należy do grupy tzw. kapliczek „domkowych”. Wzniesiono ją w 1878 roku przy średniowiecznym trakcie wiodącym niegdyś do przeprawy na Wiśle – przez Zakrzówek i Kobierzyn do pobliskich wsi Skawiny i Sidziny. Aż do czasu budowy kościoła w Kobierzynie (1909–1911) była jedynym obiektem kultu religijnego na terenie starej szlacheckiej wsi.

Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich przeprowadzono szczegółowe badania stratygraficzne, które dokładnie określiły, z czego zbudowana jest kapliczka i jaka była jej pierwotna kolorystyka. W pierwszym etapie, 27 lipca, obiekt został przeniesiony w nową lokalizację – kilkadziesiąt metrów dalej od poprzedniej. Teraz sam budynek oraz poszczególne elementy, m.in. figura Matki Boskiej, zostaną poddane renowacji.

Działania konserwatorskie pozwolą przywrócić elementom kapliczki pierwotne lub zbliżone właściwości techniczne oraz wartości estetyczne. Zaplanowano m.in. wymianę tynków, uzupełnienie popękanych spoin, konserwację stolarki, wymianę dachu. Odnowiona zostanie też sama figura Matki Boskiej.

Za pracę odpowiada firma TOMA Budownictwo. Zakończenie robót planowane jest w połowie października tego roku.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE