Nowe osiedle w Krakowie już prawie gotowe

Plac zabaw już prawie gotowy, podobnie jak wewnętrzny układ dróg i miejsca postojowe. Trwają odbiory techniczne budynków. Pierwszy etap budowy osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie wszedł na ostatnią prostą.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich

Trwają odbiory techniczne budynków, które zostały zrealizowane w ramach I etapu osiedla w rejonie ulic Przyzby i Zalesie. Przypomnijmy – to obecnie największa gminna inwestycja mieszkaniowa o wartości około 44 mln zł. W ramach zadania powstaje 10 czterokondygnacyjnych bloków, w których będzie łącznie 357 mieszkań, żłobek i biblioteka.

179 mieszkań wybudowanych w ramach I etapu zadania jest już praktycznie gotowych. Standard wykończenia lokali znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczaili nas deweloperzy. W przypadku nowych mieszkań gminnych ściany są pomalowane, na podłogach ułożone są panele i terakota, ściany łazienek i częściowo kuchni wyłożone są płytkami ceramicznymi. Zamontowane są kontakty i włączniki światła. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i piecyk elektryczny z piekarnikiem i czterema palnikami. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wykonawca zadania intensywnie pracuje też nad układem dróg osiedlowych i aranżacją przestrzeni wspólnych. Pośrodku osiedla powstaje plac zabaw o powierzchni 165 m2. Już obecnie zamontowano większość instalacji. Wszystkie zabawki – oprócz piaskownicy – mają wyznaczoną strefę bezpieczeństwa, która musi być wolna od innych urządzeń i wyłożona bezpieczną wykładziną z granulatu gumowego. Nawierzchnia jest wodoprzepuszczalna, składa się z mieszaniny granulatu gumowego SBR oraz kleju poliuretanowego. Całość montowana na podbudowie betonowej. Plac zabaw, podobnie jak ogródek przy żłobku będzie ogrodzony. Będą to jedyne miejsca na osiedlu Przyzby-Zalesie, gdzie ze względów bezpieczeństwa, pojawi się grodzenie.

Zgodnie z planem, I etap osiedla ma uzyskać pozwolenie na użytkowania do końca tego roku. Także II etap inwestycji jest mocno zaawansowany. Planuje się zakończyć jego realizację w 2020 roku.

Warto wiedzieć, że osiedle będzie dysponowało 240 miejscami postojowymi, w tym 21 miejscami dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Wykonawcą osiedla Przyzby-Zalesie jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A. (lider konsorcjum) oraz Acciona Infraestructuras S.A. z Hiszpanii. Wartość zadania to 44 mln zł. Projektantem osiedla jest Perbo Inwestycje sp. z o.o. S. K. Osiedle Przyzby-Zalesie dofinansowane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą ok. 14,8 mln zł.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE