Nowe życie dla nowohuckiego zegara

Choć urządzenie nie zmieni swojego historycznego wyglądu, to jednak zyska nowoczesne wnętrze!

foto: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Trwają prace remontowe kultowego zegara znajdującego się na budynku os. Centrum D1. Modernizacja dotyczy wymiany źródła zasilania i światła. 170 żarówek, które od dekad wskazywały nowohucianom czas, są wymieniane na trwalsze w eksploatacji i energooszczędne moduły ledowe o okrągłych kształtach odpowiadających żarówkom.

Dotychczasowe zasilanie zostanie zachowane i odświeżone tak, aby w każdej chwili można było je uruchomić ponownie, dlatego też porcelanowe gniazda E27, na których znajdują się dzisiaj żarówki pozostaną na swoim miejscu. Wymienione zostaną także elementy szklane w segmentach wyświetlacza, by był bardziej odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV.

W pomieszczeniu sterowniczym zamontowany zostanie nowy sterownik zegara, który zapewni jego bezobsługową pracę, co oznacza, że automatycznie dokona on zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie oraz samoczynnie powróci do właściwych wskazań w sytuacji zaniku zasilania.

Projekt modernizacji zegara został uzgodniony z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, dlatego zgodnie z założeniami oryginalny charakter i elementy mechanizmu po odświeżeniu pozostaną na swoim miejscu. Nowe źródła światła zostaną przymocowane do istniejących paneli, więc zmodernizowany zegar nie utraci dotychczasowego wyglądu.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE