Oszust zakładał rachunki bankowe na fałszywe dowody. Grozi mu 5 lat więzienia

Policjanci z powiatu krakowskiego zatrzymali 37-latka, który zakładał rachunki bankowe na dane innych osób, posługując się przy tym podrobionymi dowodami osobistymi. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Fot. malopolska.policja.gov.pl

Do zatrzymania doszło 6 lipca br. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wpadli na trop 37-letniego mieszkańca powiatu suskiego, który działając na terenie powiatu krakowskiego, zawierał umowy o prowadzenie rachunków bankowych, posługując się przy tym fałszywymi dowodami osobistymi.

Policjanci ustalili jak działał przestępca – okazało się, że mężczyzna wcześniej drogą elektroniczną składał wnioski o otwarcie rachunków bankowych, podając przy tym dane innych osób. Następnie gotowe umowy dostarczał mu kurier pod wskazany adres na terenie jednej z miejscowości powiatu krakowskiego – z ustaleń wynika, że adres doręczenia nigdy nie zgadzał się z adresem rzeczywistym. Gdy doręczyciel miał problem ze znalezieniem adresu – wówczas dzwonił do odbiorcy prosząc o odbiór przesyłki we wskazanym miejscu. Tam kurier przekazywał mu umowy do podpisu, przy czym 37-latek okazywał mu fałszywe dowody osobiste.

Na dokumentach którymi posługiwał się oszust widniało jego zdjęcie, natomiast pozostałe dane były nieprawdziwe. Dowody były na tyle dobrze podrobione, że na pierwszy rzut oka nie budziły żadnych wątpliwości.

Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów zaraz po podpisaniu jednej z takich umów. Kolejną umowę wraz z „lewym” dowodem osobistym mundurowi znaleźli w użytkowanym przez niego pojeździe, ujawniając również kilka kart bankomatowych wydanych na osoby trzecie oraz inne przedmioty mogące pochodzić z podobnych przestępstw.

Tego samego dnia mężczyzna został doprowadzony do komendy i usłyszał dwa zarzuty posłużenia się podrobionymi dowodami osobistymi, w celu zawarcia umów o prowadzenie rachunków bankowych (art. 270 § 1 kk w zw. z art. 275 § 1 kk).

Wczoraj prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 5 lat więzienia.

Dzięki szybkim i sprawnym działaniom policjantów sprawca nie zdołał zaciągnąć żadnych zobowiązań na dane osób widniejących w zawartych przez niego umowach.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE