Wyczekują go dzieci i rodzice, a on dopiero się pojawia

Po miesiącu widać pierwsze efekty prac modernizacyjnych żłobka przy ul. Sienkiewicza. Budynek ma już ocieplone prawie wszystkie ściany, wymieniane są instalacje wewnętrzne. Termomodernizacja żłobka samorządowego nr 14 przy ul. Sienkiewicza 24 dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

Fot: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie krakow.pl

Przypomnijmy: prace związane z termomodernizacją żłobka rozpoczęły się na początku lipca. Zadaniem wykonawcy – Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Sp. z o.o. z Krakowa – jest m.in. przeprowadzenie izolacji termicznej i przeciwwodnej ścian zewnętrznych i fundamentów, obróbki blacharskie parapetów i rynien spustowych, wymiana i konserwacja okien, docieplenie poddasza, remont dachu. W wykazie robót jest też wymiana instalacji wewnętrznych, w tym zastąpienie ogrzewania gazowego miejskim ciepłem systemowym. W ramach prac przeprowadzona będzie konserwacja detali architektonicznych, remont balustrad, drogi dojazdowej, a także przebudowa budynku gospodarczego oraz budowa wiaty śmietnikowej. Inwestycja prowadzona jest w oparciu o wytyczne konserwatorskie.

Obecnie prawie wszystkie ściany budynku są już ocieplone. Niebawem elewacja zostanie zagruntowana, a następnie ułożony będzie tynk. Sukcesywnie odnawiane są balustrady. Wykonawca rozpoczął też wymianę instalacji wewnątrz budynku, prowadzi również prace związane z remontem dachu i poddasza.

Zgodnie z planem, kompleksowa modernizacja żłobka ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku. Koszt prac, które zostaną wykonane do końca tego roku to prawie 1,78 mln zł.

Warto wiedzieć, że prace zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 „Działanie 4.3 poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym, poddziałanie 4.3.1 Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT”. Z tego samego programu wspartych zostało w ostatnich dwóch latach kilka innych zadań, realizowanych za zlecenie ZIM w Krakowie: termomodernizacja Nowohuckiego Centrum Kultury, Dworku Białoprądnickiego i Klubu Kultury Mydlniki.

Przypomnijmy: pochodzący z 1925 roku budynek żłobka samorządowego nr 14 przy ul. Sienkiewicza 24 wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Pierwotnie został wybudowany jako willa podmiejska. Budynek utrzymany jest w stylu klasycystycznym, pod względem architektury nawiązuje do budowli antycznych. Najbardziej reprezentacyjną częścią willi jest elewacja południowa, której elegancki styl podkreśla przede wszystkim pawilon wejściowy z ciągiem schodów pośrodku, łączący ogród z wnętrzem. Elewację północną wyróżnia kolumienkowy ganek oraz balustrada biegnąca wzdłuż poziomej krawędzi dachu ozdobiona w narożu wazonami kulistymi.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE