Rośnie liczba oszukanch w ten sposób. Zagrożeni są zwłaszcza młodzi ludzie

Od początku wakacji, w garnizonie tarnowskim odnotowano kilka przypadków oszustw internetowych przy użyciu kodu Blik. Jest to jedno z przestępstw, w którym sami przekazujemy niewielkie kwoty pieniędzy oszustom.

Fot. Facebook Tarnowska Policja

Ta nowa forma przestępstwa dotyczy jednak osób młodych, które sprawnie posługują się telefonem z dostępem do Internetu i korzystają z nowoczesnych usług bankowych.

Na półmetku wakacji na przełomie lipca i sierpnia tarnowska policja przyjęła w sumie 7 zgłoszeń o takim oszustwie. Ostatnie miało miejsce w zeszłym tygodniu.

W pięciu przypadkach mieszkańcy Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego stracili w sumie ponad 3000 złotych. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły jedynie usiłowania.

Najmniej szczęścia miała, 21-letnia mieszkanka powiatu tarnowskiego, która zanim się zorientowała o oszustwie, przekazała „rzekomej” przyjaciółce Blikiem 1000 złotych. Kolejne osoby akceptowały mniejsze transakcje po 500 oraz 700 złotych za zakupy w sklepach internetowych.

Pozostaje jedynie przypominanie osobom korzystającym z płatności Blikiem, aby nie udostępniali tego kodu nikomu. Zawsze należy zweryfikować swojego znajomego, dzwoniąc do niego. Z pewnością telefon komórkowy ma zawsze przy sobie.

Wykonanie takiego połączenia zajmie nam nie więcej jak 30 sekund, a tym samym zyskujemy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu pomagamy, a nie przelewamy własnych oszczędności „Blik-owemu oszustowi”.

Źródło: Tarnowska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE