Wpadli kolejni „przebierańcy” – tym razem bardzo sugestywnie udający funkcjonariuszy CBŚP

Nowotarscy policjanci zatrzymali oszusta podszywającego się pod funkcjonariusza CBŚ.

foto: pixabay.com

Do oszustwa doszło w piątek, 9 sierpnia br. Około godz. 15:00 na telefon stacjonarny starszego pana zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako policjant CBŚP z Zakopanego i oświadczył, że wraz z innymi funkcjonariuszami chcą wykryć grupę fałszerzy bankowych.

Oszust przekazał 79-latkowi, że na jego konto wpłacili dużą sumę pieniędzy, które on teraz musi wypłacić i im przekazać. Oczywiście o całej akcji senior nie mógł nic powiedzieć pracownikom banku.

Rozmówca w celu uwiarygodnienia się, kazał wybrać numer 997. I tu 79-latek popełnił błąd, gdyż wybrał numer alarmowy nie przerywając połączenia. Kiedy po drugiej stronie odezwał się mężczyzna był pewien, że rozmawia z innym policjantem, który potwierdził prowadzenie tajnej akcji.

Pod dom nowotarżanina przyjechał fałszywy policjant, który wręczył seniorowi telefon komórkowy, aby cały czas mogli być z nim w kontakcie. 79-latek wypłacił pieniądze, jednak oszust stwierdził, że to zbyt mało i senior zlikwidował lokatę i wypłacił dodatkową gotówkę.

Podczas wizyty w banku oszuści doskonale widzieli, co się w danym momencie dzieje. Wiedzieli także, że mężczyzna nie wypłacił wszystkich pieniędzy i będzie to możliwe dopiero we wtorek. Starszy pan po wyjściu z budynku na sąsiedniej ulicy przekazał łącznie blisko 60 tys. złotych fałszywemu policjantowi i oddał otrzymany telefon komórkowy.

Wieczorem jeden z oszustów skontaktował się z seniorem pytając czy wszystko w porządku i zapewnił, że pieniądze, które im dał należały do Policji. Starszy pan zorientował się jednak, że padł ofiarą przestępców i o wszystkim powiadomił prawdziwych policjantów.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy pod nadzorem prokuratora. Chciwość zgubiła oszustów, którzy ponownie skontaktowali się z 79-latkiem żądając przekazania pozostałej kwoty.

Kiedy we wtorek (13.08.br.) około godz. 17:00 jeden z nich przyszedł po pieniądze wpadł w ręce policjantów. Zatrzymany 26-latek z Łodzi był już poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.

Prowadzone w tej sprawie śledztwo wyjaśni dokładny jego udział w tym przestępczym procederze. Podejrzany w następnego dnia został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszał zarzuty oszustwa tj. art. 286§1 k.k. za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

W czwartek sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niego 3 miesięczny areszt. Policja pod nadzorem prokuratury nadal prowadzi czynności w tej sprawie.

 

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE