„Jeżeli to będzie wiele dni to będziemy niestety musieli powiedzieć o poszukiwaniu ciał”

Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR przedstawił sytuację związaną z poszukiwaniami grotołazów. Nadal nie ma kontaktu z poszukiwanymi. Nadmienił, że akcja jest bardzo trudna, a warunki ciężkie.

Fot. Shutterstock

Akcja znacznie się przedłuży. Okazało się, że grupa speleologów, która utknęła w Jaskini Wielkiej Śnieżnej odkrywała nowe korytarze w związku z czym przeciskała się przez najwęższe odcinki.

Na miejscu są pirotechnicy, którzy będą po kawałku poszerzać przejścia. Wydłuży to jednak całą akcję.

Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR podkreślił, że w jaskini panują bardzo ciężkie warunki. To m.in. duża wilgotność, niska temperatura i przewiew. Wyjaśnił, że ryzyko głębokiej hipotermii jest bardzo duże. „Nie ma co ukrywać obawiamy się o ich życie” – dodał.

Wyjaśnił, że jeżeli akcja potrwa wiele dni to „będziemy niestety musieli powiedzieć o poszukiwaniu ciał”. Dlatego tak ważne jest w tej chwili podjęcie sprawnych działań.

Akcja rozpoczęła się wczoraj wieczorem. W Jaskini Śnieżnej w Tatrach utknęło dwóch grotołazów. W jednym z korytarzy jaskini odcięła ich woda. Grupa składała się z sześciu osób, cześć z nich się wydostała, jedna została, by pomóc służbom. Na pomoc ruszyło 9 ratowników TOPR. Dzisiaj dołączyła do nich kolejna grupa.

Akcje prowadzi ponad 20 toprowców oraz straż pożarna z Krakowa. Pierwsza grupa rozciągnie kable, aby zapewnić łączność, druga przywiozła sprzęt. To liny, uprzęże oraz przede wszystkim kamery wziernikowe. Takie same, jakich używa się do poszukiwania ludzi pod gruzami.

Zejście na głębokość 400 metrów miało zająć ratownikom TOPR od 6 do 8 godzin. Okazało się jednak, że akcja jest niezwykle trudna. Jaskinia Wielka Śnieżna nazywana też Systemem Jaskiniowym Nad Kotlinami – Śnieżna to najgłębsza i najdłuższa jaskinia w Polsce oraz najgłębsza jaskinia Tatr. Długość zbadanych korytarzy to obecnie 23 753 metry.

Jaskinia Wielka Śnieżna to również termin obejmujący tak naprawdę 5 jaskiń. Są to: Jaskinia Śnieżna, Jaskinia Wielka Litworowa, Jaskinia nad Kotlinami, Jasny Awen i Jaskinia Wilcza.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE