Tragedia na Giewoncie. Ludzie w klapkach i japonkach blokowali innym ucieczkę?

„Zrobiło się piekielnie ślisko, a osoby, które były w japonkach i klapkach nie dały rady iść i blokowały szlak” – opowiada pan Rafał w rozmowie z SE.pl o tragedii, jaka rozegrała się w ubiegłym tygodniu na Giewoncie. 

Fot. Pixabay

Od momentu zgłoszenia o tragedii w masywie Giewontu, małopolscy policjanci aktywnie włączyli się do akcji ratowniczej.

W pierwszym dniu w działania zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów, na których terenie znajdują się szpitale, przyjmujące osoby ranne w zdarzeniu. Wśród policjantów pracujących na miejscu byli funkcjonariusze ruchu drogowego, których zadaniem jest udrożnianie ruchu oraz pomoc pojazdom przewożącym osoby poszkodowane do okolicznych placówek medycznych. Do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, ze stanu Komendy Głównej Policji, który pozostawał w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym. Na miejscu pracowali także policyjni psycholodzy , którzy udzielali wsparcia ofiarom oraz ich rodzinom. Policjanci pod nadzorem prokuratora rejonowego w Zakopanem brali udział także w identyfikacji zwłok osób, które zginęły wczoraj w masywie Giewontu.

Policjanci zaangażowani byli w identyfikację osób rannych, przewiezionych do poszczególnych szpitali naszego województwa. W wielu przypadkach osoby poszkodowane nie miały przy sobie dokumentów, a ich stan zdrowia uniemożliwiał kontakt słowny. Działania te zostały zakończone zidentyfikowaniem wszystkich osób przebywajacych w szpitalach.

Od momentu uruchomienia infolinii w Starostwie Powiatowym w Zakopanem, policjanci na bieżąco ustalali miejsca pobytu osób, które miały przebywać w Zakopanem, a bliscy nie mogli nawiązać z nimi kontaktu, nie było ich także na listach osób rannych. Tego typu informacje wpływały również do Policji i były na bieżąco sprawdzane. W prawie wszystkich przypadkach okazywało się, że osoby są całe i zdrowe i nie miały związku z czwartkowym zdarzeniem na Giewoncie. Wszystkie zgłoszenia zostały przez Policję zweryfikowane. W przypadku uzyskania informacji o kolejnych osobach zaginionych, które mogły zostać poszkodowane w zdarzeniu policjanci podejmą stosowne działania.

Z policjantów zaangażowanych w akcję została utworzona ok. 20 osobowa grupa, która wraz z toprowcami na szlakach górskich poszukiwała ewentualnych ofiar gwałtownych wyładowań atmosferycznych jak również przedmiotów należących do osób poszkodowanych w tym zdarzeniu. Policjanci nie znaleźli kolejnych ofiar. Odzyskane do tej pory rzeczy oraz dokumenty zostały zabezpieczone. Pomogły one m.in.w ustaleniu personaliów osób, które ucierpiały w tym wypadku.

Pomimo że działania zarówno ratownicze jak i poszukiwacze podjęte przez policjantów były prowadzone w trudnych warunkach atmosferycznych i topograficznych, były skuteczne i profesjonalnie przeprowadzone.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE