Uwaga! Prognoza pogody. Turyści proszeni są o rozwagę w planowaniu górskich wycieczek

Prognoza pogody na tydzień 26.08-01.09.2019 Najbliższy tydzień będzie ostatnim wakacyjnym tygodniem. Wszystko wskazuje na to, że pogoda będzie prawdziwie letnia. Przed nami upał i miejscami silne burze. Początek tygodnia – przeważnie słonecznie.

Rysunek 1 Mapa synoptyczna z widocznym rozległym wyżem znad wschodniej Europy. To ten wyż będzie odpowiedzialny za suchą i gorącą pogodę na znacznym obszarze Polski na początku tygodnia.

Temperatura maksymalna wyniesie od 27°C, 29°C na wschodzie i na obszarach podgórskich, do 30°C, 31°C na przeważającym obszarze i 32°C na południowym zachodzie. Chłodniej będzie jedynie nad morzem, miejscami nawet 23°C. Za utrzymanie się tak słonecznej i upalnej pogody odpowiadał będzie wyż znad wschodniej części kontynentu. Nie wszędzie jednak będzie on oddziaływał – na południu kraju czeka nas miejscami rozwój burz z silnymi opadami deszczu, punktowo nawet do 30-40 mm. Taka ilość deszczu może spaść w krótkim czasie, dlatego nie można wykluczyć lokalnych podtopień. Punktowo możliwe będą także opady gradu oraz silniejszy wiatr. Najliczniej burze występować będą w Karpatach i Sudetach, dlatego turyści proszeni są o rozwagę w planowaniu górskich wycieczek.

Na znaczną część kraju zostały już wydane ostrzeżenie o upale z ważnością do czwartku, a na południe Polski o burzach z gradem z ważnością do godzin wieczornych. We wtorek wyż zapewni słoneczną i gorącą pogodę ponownie na znacznym obszarze kraju. Wzrost zachmurzenia i burze możliwe będą na południu oraz zachodzie Polski. Najliczniej burze znowu mogą występować w górach. Zagrożeniem związanym z burzami będą silne opady deszczu (do około 30 mm), punktowo grad i silniejszy wiatr. Burze rozwiną się głównie po południu i wieczorem, dlatego pamiętajmy, że ładna pogoda rano nie zawsze gwarantuje, że taki stan utrzyma się do końca dnia. Temperatura maksymalnie wyniesie od 24°C nad morzem i 28°C na Podlasiu do 33°C na południowym zachodzie.

Pozostała część tygodnia – opady i burze na większym obszarze

Prognozy na dłuższy okres statystycznie są nieco mniej pewne, ale w tym tygodniu mamy do czynienia ze stabilnym układem barycznym, czyli z opisywanym już wyżem. W środę i czwartek wyż wyraźnie zacznie słabnąć, ciśnienie będzie spadać, a od zachodu nasunie się zatoka niżu znad północnego Atlantyku. Zwiastuje to stopniową zmianę pogody już na większym obszarze Polski. Początek tych dni przeważnie pogodny, ale już na większym obszarze niż na początku tygodnia – w zachodniej połowie, na południu i w centrum kraju – od godzin południowych możliwy będzie wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz burz. Najmniejsza szansa na burze utrzyma się na północnym wschodzie i wschodzie. W czasie burz lokalne ulewy i grad. Temperatura maksymalnie wyniesie od 26°C, 27°C nad morzem i na Suwalszczyźnie do 33°C, 34°C w zachodniej połowie kraju. Warto również podkreślić, że w nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek będą takie miejsca, głównie na zachodzie, gdzie temperatura w nocy nie spadnie poniżej 20°C.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE