Chciał otworzyć konto mające służyć do „prania brudnych pieniędzy”

Krakowscy policjanci zatrzymali 41-letniego obywatela Rumunii, który przy pomocy podrobionego zagranicznego dokumentu tożsamości chciał założyć konto w jednej z placówek bankowych. Funkcjonariusze ujawnili, że cudzoziemiec mógł posłużyć się kolejnymi dwoma fałszywymi, zagranicznymi dokumentami tożsamości, z których każdy miał zawierać inne dane. Ustalono, że na konto, które 41-latek chciał otworzyć w Krakowie prawdopodobnie spływałyby środki pochodzące z przestępstw, a rachunek bankowy wykorzystywany miał być do tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

Fot. Policja

9 sierpnia 2019 roku Komisariat Policji I w Krakowie został powiadomiony przez dyrektora oddziału jednego z banków, że na terenie placówki znajduje się osoba, która prawdopodobnie posłużyła się fałszywymi danymi przy otwarciu rachunku bankowego. Na miejsce udali się policjanci Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, którzy potwierdzili, że mężczyzna faktycznie posługuje się nieprawdziwymi danymi osobowymi oraz posiada podrobiony dokument tożsamości. 41-latek został zatrzymany, a następnie przekazany do dyspozycji policjantów z Komisariatu Policji I w Krakowie, którzy przystąpili do wykonania dalszych czynności.

Funkcjonariusze przeszukali mieszkanie wynajmowane przez mężczyznę. W trakcie sprawdzenia lokalu policjanci znaleźli dwa telefony komórkowe, z których jeden zawierał zdjęcie kolejnego zagranicznego dokumentu tożsamości z wizerunkiem zatrzymanego mężczyzny, ale innymi danymi osobowymi. Funkcjonariusze ujawnili także dokumenty bankowe, z których wynikało, że 41-latek posłużył się podrobionym, trzecim zagranicznym dokumentem tożsamości przy zawarciu umowy otwarcia rachunku bankowego w innej placówce bankowej.

Ponieważ zatrzymany cudzoziemiec oświadczył, iż nie porozumiewa się w języku innym niż rumuński, wszystkie policyjne czynności z jego udziałem odbyły się w obecności biegłego tłumacza. Biegły uczestniczył także w oględzinach telefonu komórkowego należącego do 41-latka.

Policjanci ustalili, że cudzoziemiec chciał założyć konto bankowe ponieważ, jak wszystko na to wskazuje, miały na nie spływać fundusze pochodzące z działalności przestępczej, dlatego też mężczyzna usłyszał zarzuty przygotowania oraz usiłowania przygotowania do tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Mężczyzna odpowie także za używanie sfałszowanego dokumentu jako autentycznego. 41-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz złożył wyjaśnienia.

Sąd zastosował wobec 41-latka środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE