Botox – zabieg nie tylko na zmarszczki

Toksyna botulinowa, czyli botoks to substancja z powodzeniem wykorzystywana w gabinetach medycyny estetycznej. Botox kojarzony jest głównie z redukcją zmarszczek, jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze – botoks wykorzystywany jest bowiem w terapii nadpotliwości, a także bruksizmu oraz leczenia migreny.

Fot. Materiały prasowe

Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) to związek hamujący uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika warunkującego przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Zahamowanie syntezy acetylocholiny skutkuje blokowaniem połączenie między nerwami a mięśniami. Dzięki temu możliwe jest redukowanie zmarszczek mimicznych, ograniczenie pracy gruczołów potowych, a także ograniczenie mimowolnych skurczów mięśni żwaczy towarzyszących zgrzytaniu zębami.

Botoks na zmarszczki

Najpopularniejszym zastosowaniem toksyny botulinowej w gabinecie medycyny estetycznej jest usuwanie zmarszczek https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-zmarszczek/. Tego typu zabieg umożliwia zredukowanie widoczności zmarszczek mimicznych – i taki efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy. Ale zyskać można znacznie więcej – ograniczenie pracy poszczególnych mięśni mimicznych stanowi doskonałą profilaktykę starzenia, gdyż ogranicza pogłębianie się zmarszczek już istniejących, a także powstawanie nowych zmarszczek.

Zaletą wygładzania zmarszczek toksyną botulinową jest wysoka skuteczność zabiegu, a także możliwość jego powtarzania zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Pacjenci uwielbiają ponadto botoks za możliwość natychmiastowego powrotu do codziennych obowiązków – zabieg nie wymaga bowiem rekonwalescencji i nie pozostawia bardzo widocznych śladów po wkłuciach.

Botoks umożliwia redukcję rozmaitych zmarszczek: wokół ust (w tym zmarszczek palacza), wokół oczu, na czole, lwiej zmarszczki, bruzd marionetek i bruzd nosowo – wargowych. Zabieg trwa kilkanaście minut i wiąże się z minimalną bolesnością towarzyszącą wkłuciom. Umiejętnie wykonany zabieg wygładzania zmarszczek botoksem nie ogranicza w nadmierny sposób mimiki twarzy i nie prowadzi do pojawienia się efektu maski. Wprost przeciwnie – uzyskać można bardzo naturalny efekt odmłodzenia.

Botoks na nadpotliwość

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to skuteczna i bezpieczna metoda walki z nadmierną potliwością dłoni, stóp czy twarzy. Iniekcje toksyny botulinowej stosowane w okolice ciała dotknięte nasiloną potliwością skutecznie hamują wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Już po kilku dniach od wykonania zabiegu doświadczyć można zahamowania potliwości, a efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. Dla uzyskania efektu zahamowania pocenia wystarczy wykonać jeden zabieg – a potem powtarzać go w razie potrzeby. Nie jest to zatem metoda doraźna, a skuteczna metoda leczenia nadpotliwości. https://neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-nadpotliwosci/

W jakie miejsca można wstrzykiwać botoks? Nadpotliwość najczęściej dotyczy dłoni, stóp, pach oraz czoła i okolicy nad wargą górną – i właśnie te miejsca są zazwyczaj traktowane toksyną botulinową. Oczywiście zabieg można wykonywać także w każdej innej, dowolnej lokalizacji dotkniętej nadpotliwością. Tak jak w przypadku każdego zastosowania botoksu – nie jest wymagane specjalne przygotowanie do zabiegu. Natomiast po wykonaniu iniekcji należy jedynie zwrócić uwagę na utrzymanie miejsc wkłucia w czystości. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

Botoks w terapii bruksizmu

Bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami to schorzenie wynikające z nadmiernej aktywności mięśni odpowiedzialnych za żucie. Bruksizm prowadzić może do ścierania się zębów i dysfunkcji aparatu żucia, ponadto sprzyja pojawianiu się bólów głowy. Iniekcje botoksu w mięśnie żwaczy hamuje przepływ impulsów nerwowych do mięśni żwaczy. Redukuje to nadmierne napięcie i ból mięśni, ogranicza ponadto powstanie powikłań bruksizmu.

Już jedna iniekcja toksyny botulinowej pozwala zahamować nadreaktywność mięśni żwacza na 6 – 8 miesięcy. Zabieg leczenia bruksizmu botoksem jest mało inwazyjny, bezpieczny i mało bolesny – iniekcji może towarzyszyć jedynie uczucie rozpierania. Efekt redukcji napięcia mięśniowego i bólu pojawia się już po kilku dniach.

Botoks może być także stosowany w leczeniu innego uciążliwego schorzenia – bólów migrenowych. Wówczas ostrzykiwaną okolicą jest ta partia głowy, której mięśnie wywołują efekt ucisku podczas napadu migreny. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez wiele tygodni – i to znacznie lepsza alternatywa niż stosowanie ciągłej farmakoterapii.

Więcej informacji na temat toksyny botulinowej i jej zastosowaniu można uzyskać na: botox Kraków

Fot. Materiały prasowe

Klinika medycyny estetycznej Kraków Neonia

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE