Krakowska szkoła z nowym skrzydłem rehabilitacyjnym

Wystartował nowy rok szkolny. W Krakowie uroczysta inauguracja z udziałem władz miasta odbyła się w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Nowej Hucie. Od września do tej wyjątkowej placówki uczęszcza kilkadziesiąt uczennic i uczniów.

Fot. pixabay.com

– To kameralna szkoła, tworząca społeczność bliskich sobie ludzi. Tutejsi nauczyciele i opiekunowie posiadają specyficzne umiejętności, a rodzice mogą być pewni, że ich pociechy mają zapewnioną doskonałą edukację, terapię i wychowanie – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zespół Szkół Specjalnych nr 6 znajduje się przy ul. Ptaszyckiego 9 w Nowej Hucie. Całkiem niedawno zakończyła się trwająca od 2015 r. rozbudowa budynku. Prace nadzorowało Miejskie Centrum Obsługi Oświaty, a inwestycja kosztowała miasto około 7,3 mln zł.

Powstało nowe, dwukondygnacyjne skrzydło rehabilitacyjne, w którym mieszczą się nowoczesne sale do rehabilitacji i terapii. Są tam m.in. sala sensoryczna, sala doświadczania świata, sala rehabilitacyjna ze sprzętem siłowym, z basenem z piłeczkami, z interaktywną podłogą, z łóżkiem wodnym z podkładem muzycznym. – Organizujemy w nich hydroterapię, terapię Integracji Sensorycznej, zajęcia na siłowni z atlasem oraz urządzeniem do kinezyterapii – wymienia dyrektor ZSS nr 6 Marek Roszczynialski.

W zespole zmodernizowano też salę gimnastyczną, m.in. położono w niej nową podłogę sportową, wymieniono drzwi i okna, pomalowano ściany i sufit. – Budynek zyskał również piękną elewację i nowe ogrodzenie, został ocieplony. Mamy piękny, zrewitalizowany teren zielony i dwa nowe boiska, w tym jedyne w Krakowie zewnętrzne boisko do gry w bocce – wylicza dyrektor placówki. – W najbliższych latach chcielibyśmy zrobić remont kuchni i stołówki oraz urządzić ogród sensoryczny – dodaje.

Do placówki uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, z autyzmem, z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz z głęboką wieloraką niepełnosprawnością. W roku szkolnym 2019/2020 nauczyciele i specjaliści obejmą edukacją, terapią i wychowaniem 64 uczniów w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 79, Szkole Przysposabiającej do Pracy nr 7 oraz na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych zespołowych i indywidualnych. Ponadto na terapię uczęszczać będzie 28 dzieci objętych specjalistycznymi zajęciami w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

– Nasza wysoko wykwalifikowana kadra w pełni wykorzysta bazę i sprzęt, w który zostaliśmy doposażeni w ramach zakończonej inwestycji – zapewnia dyrektor. – Oprócz zajęć dydaktyczno-edukacyjnych oferujemy uczniom szereg dodatkowych aktywności: basen, hipoterapię, dogoterapię, alpakoterapię, warsztaty artystyczne, wspinaczkę. W szkole działa Klub Trapera, kółko fotograficzne i filmowe.

Nowohucka placówka ma szczególne osiągnięcia w dziedzinie filmu i teatru. Zdobyła w tym roku trzecie miejsce oraz nagrodę publiczności w XVI Usteckim Festiwalu Filmów Amatorskich UFF(o)A, zajęła pierwsze miejsce w kategorii najlepszy film na IV Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym Osób Niepełnosprawnych FilmON, otrzymała Małą Buławę Lajkonika w kategorii teatralnej dla grupy Granda za przedstawienie „Powrót do gwiazd” w tegorocznym, XVII Przeglądzie Teatralno-Muzycznym „O Buławę Lajkonika”. Uczniowie mogą się też pochwalić sukcesami sportowymi. Odnotowali wspaniałe występy w Małopolskim Turnieju Bocce i Małopolskim Mitingu Lekkoatletycznym organizowanym pod patronatem Olimpiad Specjalnych Polska – Małopolskie.

Uczniów i szkolną społeczność szczególną dumą napawa też fakt, że organizowany przez nich Festiwal Filmowy Osób Niepełnosprawnych FilmON, który początkowo obejmował Małopolskę, od tego roku obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE