Tragedia była na wyciągnięcie ręki. Trafili niewybuch zamiast grzyba

W tym roku już po raz szósty policjanci tarnowskiej komendy zabezpieczali niewybuch pochodzenia wojskowego. Tym razem pocisk został odnaleziony podczas grzybobrania.

Fot. Małopolska Policja

We wtorek (27.08.2019 roku) w godzinach popołudniowych na grzyby wybrał się jeden z mieszkańców powiatu tarnowskiego. Mężczyzna, spacerując po lesie w rejonie Żurowej gm. Szerzyny, zauważył leżący na runie leśnym kompletny pocisk.

Niewybuch leżał w niewielkiej odległości od składowiska drewna przy drodze leśnej. Grzybiarz oznaczył niebezpieczne znalezisko i powiadomił dyżurnego tarnowskiej komendy. Na miejsce została skierowana grupa minersko-pirotechniczna KMP w Tarnowie, która potwierdziła, że jest to pocisk artyleryjski kalibru 75 mm pochodzący najprawdopodobniej z czasów I wojny światowej. Miejsce jego odnalezienie znajdowało się w znacznej odległości od zabudowań w związku z tym nie było zagrożenia dla mieszkańców. Policjanci z Tuchowa zabezpieczyli teren do czasu przyjazdów wojskowych z Rzeszowa. Saperzy wczoraj (28.08.2019) przed godziną 11 usunęli zagrożenie wywożąc niewybuch na poligon, gdzie zostanie zneutralizowany.

Policja zwraca się ze szczególnym apelem o nie podejmowanie prób samodzielnego przenoszenia tego typu znalezisk. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W związku z tym należy jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE