Zasłużeni dla „prohibicji” w Krakowie odznaczeni

W poniedziałek, 2 września, pierwsi przedsiębiorcy uczestniczący w programie „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży” zostali oznaczeni tytułem „Odpowiedzialny sprzedawca”.

Fot. pixabay.com

W uroczystości wiązł udział zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider oraz przedstawiciele wybranych sklepów prowadzących sprzedaż alkoholu.

– Dziś na sklepie sprzedającym alkohol symbolicznie przyklejamy naklejkę „Odpowiedzialny sprzedawca”. W ten sposób ruszamy z pilotażowym programem odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, w którym sami przedsiębiorcy zdecydowali się na to, aby w godzinach nocnych, pomiędzy godz. 0.00 a 5.30 nie sprzedawać alkoholu. Jest to, można powiedzieć, nowość, bowiem dotychczas do ograniczenia sprzedaży alkoholu zmuszały uchwały, w Krakowie zaś udało się tą sprawę rozwiązać w drodze porozumienia z przedsiębiorcami – powiedział zastępca prezydenta miasta Bogusław Kośmider.

Podziękował on wszystkim, którzy przyczynili się do powstania programu odpowiedzialnej sprzedaży, w szczególności przedsiębiorcom, którzy do programu przystąpili. Wyraził też nadzieję, że odpowiedzialna sprzedaż będzie się rozszerzać i do programu będą przystępować kolejne sklepy.

Przypomnijmy, że pilotażowy program „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży” wszedł w życie w niedzielę, 1 września. Będzie obowiązywał przez rok i dotyczył punktów sprzedaży alkoholu.

W ostatnim czasie kolejni przedsiębiorcy przystąpili do podpisanego 18 czerwca porozumienia w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży, które zakłada ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach 0.00–5.30 (z wyjątkiem nocy sylwestrowej) Liczna sklepów biorących udział w programie zwiększyła się do 149.

Kupcy zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego wraz z monitoringiem widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej.

Co więcej, przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, będą też reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.

W każdej chwili mogą do niego przystąpić nowi przedsiębiorcy. Porozumienie z miastem podpisali m.in. Lewiatan Małopolska sp. z o.o., Podwawelska Spółdzielnia Spożywców, Kocyk sp. z o.o. sp. kom., Quick Holding sp. z o.o., Shake s.c. Klimczak Agnieszka, Molo Wojciech, Betmag sp. z o.o., Na Zdrówko sp. z o.o. oraz inni przedsiębiorcy (szczegółowa lista znajduje się tutaj). Otrzymali oni tytuł „Odpowiedzialnego sprzedawcy”, którym mogą oznaczyć prowadzone przez siebie punkty sprzedaży alkoholu.

W Biuletynie Informacji Publicznej znajduje się link do dokumentu „Odpowiedzialna sprzedaż alkoholu”. Prezentowane są tam informacje na temat porozumienia wraz z regulaminem i deklaracją przystąpienia dla zainteresowanych przedsiębiorców, a także dane kontaktowe. Komplet informacji można znaleźć pod adresem bip.krakow.pl.

Podmioty, które chciałyby przystąpić do porozumienia albo mają pytania czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10, tel. 12 616 93 10, 12 616 93 22, 12 616 92 55 lub mailowo: [email protected]

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE