Podajemy ważne informacje dla pierwszaków i rodziców

Nauka w krakowskiej szkole podstawowej to powód do dumy! Najbliższych kilka lat będzie czasem nowych wyzwań, poznawania nowych przyjaciół, ale też nauki i twórczej zabawy.

Fot. pixabay.com

Chociaż dla pierwszoklasistów szkolna przygoda dopiero się rozpoczyna, to warto już teraz pamiętać o tym, że za kilka lat staną przed pierwszymi poważnymi wyborami. Wśród nich jest wybór dalszej drogi edukacji.

W Krakowie oferta szkół ponadpodstawowych jest jednak ogromna: w stolicy Małopolski działa niemal 100 samorządowych liceów, techników i szkół branżowych kształcących na bardzo wysokim poziomie, w których każdy znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Chociaż czasu jest jeszcze sporo, to warto wcześniej sprawdzić, co oferują krakowskie szkoły. Przydatne informacje na ich temat można znaleźć w portalu „Nasze szkoły”.

Krakowscy uczniowie powinni pamiętać także o rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji. W naszym mieście dzieci mają ku temu mnóstwo możliwości – to właśnie w Krakowie znajdują się muzea i instytucje kultury, których mogą pozazdrościć uczniowie z innych miast. Najmłodsi mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać także z ciekawych propozycji zajęć pozalekcyjnych przygotowanych przez młodzieżowe domy kultury znajdujące się w naszym mieście.

W czasie szkolnej supermisji warto pamiętać także o wartościach ważnych dla każdego pierwszoklasisty. Pierwsza z nich? Dbanie o własne zdrowie. Dlatego warto prawidłowo się odżywiać oraz każdego dnia uprawiać sport. Krakowscy uczniowie mogą korzystać z bogatej oferty bezpłatnych zajęć sportowych czy programów takich jak Akademia Młodych Orłów, Krakowska Olimpiada Młodzieży albo „Sport łączy pokolenia, integruje rodziny”. To tylko niektóre propozycje, a więcej pomysłów na aktywne spędzanie czasu można znaleźć na stronie internetowej.

Sport warto uprawiać także samodzielnie. Można to robić na wiele sposobów – jadąc rowerem do szkoły czy też biegając wieczorem z rodzicami w pobliskim parku. Czas wolny spędzajmy aktywnie, najlepiej wśród zieleni. Aby wybrać najbardziej odpowiednie miejsce do uprawiania sportu na łonie natury, warto samemu odnaleźć parki znajdujące się w swojej okolicy, a również przekonać się, jakie propozycje aktywnego spędzania czasu wśród zieleni mamy jeszcze dla juniorów.

Po intensywnym treningu należy pamiętać o tym, aby pić dużo wody. Pyszną i zdrową wodę warto mieć przy sobie przez cały dzień, a także pamiętać o tym, że w Krakowie pijemy wodę z kranu! Warto przekonać się o walorach picia kranowianki i używać do tego ekobidonu, będącego częścią wyprawki dla krakowskich pierwszaków. Co więcej? Jest on wykonany 95 proc. z cukru i nie zawiera BPA, dlatego dzięki niemu nie trzeba kupować kolejnych, plastikowych butelek z wodą. To konkretny wkład w ratowanie planety!

Dbać o środowisko można także na inne sposoby. Jeden z nich? Segregowanie odpadów! Więcej informacji na temat tego, dlaczego jest to ważne i jak prawidłowo to robić, można znaleźć w materiałach edukacyjnych dostępnych tutaj.

O czym jeszcze powinien pamiętać każdy uczeń i każda uczennica? O byciu dumnym z naszego miasta! Na dobry początek warto poznać wszystkie symbole Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Już od najmłodszych lat można wziąć także sprawy w swoje ręce i działać na rzecz Krakowa, między innymi zgłaszając swój pomysł w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. Od niedawna jest to możliwe bez względu na wiek. Zatem… do dzieła!

I najważniejsze… w trakcie swojej szkolnej supermisji pamiętaj o bezpieczeństwie. ZAWSZE!

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE