Policjanci znaleźli psa nad którym miał znęcać się Ukrainiec

Dyżurny zakopiańskiej komendy otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu znęcania się nad psem na szlaku w pobliżu wejścia do Doliny Małej Łąki w Tatrach.

Fot. Facebook Małopolska Policja

Pies, według lekarza weterynarii był w dobrym stanie i nie miał złamań, ran lub otarć. Czy nie przekroczono zasad tresury i czy nie doszło do ewentualnego znęcania się na psem badają policjanci.

W miniony czwartek dyżurny KPP w Zakopanem otrzymał zgłoszenie, iż w rejonie Doliny Małej Łąki w Tatrach młody mężczyzna miał znęcać się nad psem.

Policjanci wspólnie ze strażnikami prowadzili poszukiwania mężczyzny we wskazanym rejonie jak również zbierali informacje od świadków na temat tego zdarzenia.

Pierwszy przekaz, jaki dotarł do policjantów brzmiał dość dramatycznie i mówił wręcz o katowaniu psa przez „wyszkolonego wojskowo” mężczyznę. Tego wieczora poszukiwania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Następnego dnia policjanci ustalili, kim jest poszukiwany mężczyzna, a następnie przesłuchali go na okoliczność opisywaną w zgłoszeniu.

4-miesięczny piesek cocker spaniel trafił do weterynarza, który po badaniu stwierdził, że jest w świetnej kondycji i nic mu nie jest.

Właściciel pieska 32-letni obywatel Ukrainy mieszkający i pracujący w Zakopanem przyznał, że nie ma jeszcze doświadczenia w tresurze psów i nie chciał go skrzywdzić. Mężczyzna oświadczył również, że z wojskiem nigdy nie miał nic wspólnego jedynie trenował chód sportowy.

Piesek podczas policyjnych czynności nie odstępował swojego pana na krok i okazywał wielkie przywiązanie do niego. „Ataki” pieska musieli także odpierać policjanci.

Ustalenia jakie później podjęto ze świadkami zdarzenia okazały się zgoła inne niż przekazane w pierwszym zgłoszeniu.

Policjanci na obecnym etapie dochodzenia nie znaleźli podstaw do przedstawienia mężczyźnie zarzutów znęcania się nad psem. Czynności w sprawie nadal będą kontynuowane.

Policjanci przypominają o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielu psa. Posiadanie czteronoga to nie tylko przyjemność, ale również duży obowiązek, jaki nakłada na właścicieli psów prawo, więc każdy, kto będzie chciał zostać, bądź jest szczęśliwym posiadaczem psa, powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi trzymania psa oraz jakie obowiązki musi spełnić jego właściciel.

Przede wszystkim należy zapewnić właściwe warunki, o których mówi Ustawa o ochronie zwierząt tj.: pomieszczenie powinno być odpowiednio dostosowane, psa należy chronić przed zimnem czy upałem, a także przed opadami atmosferycznymi, pies powinien mieć dostęp do światła dziennego czy swobody ruchu, zapewnioną karmę i wodę, ważne jest by uwięź, na której trzymany jest pies nie była krótsza niż 3 metry, jak i fakt dotyczący trzymania psa na uwięzi nie był dłuższy niż 12 godzin. Obowiązkowe jest również szczepienie ochronne czworonogów oraz przeciwko wściekliźnie.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE