Poznaj tajemnice kultowego hotelu-legendy

Świat czołowych polityków, gwiazd srebrnego ekranu i miejscowych cinkciarzy znów spotka się w hotelu Cracovia.

Fot. Facebook Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM

Wszystko za sprawą wystawy organizowanej przez Forum Designu poświęconej temu budynkowi. Wernisaż już w ten piątek o 19:30.

Podczas wystawy „Dawny hotel Cracovia” zaprezentowane zostaną fotografie, film i nagrania przedstawiające budynek w różnych jego okresach.

– Udało się nam zebrać pokaźną kolekcję zdjęć pokazujący budynek od momentu budowy, poprzez jego szaloną popularność, upadek który nastąpił po zamknięciu i ponowne odrodzenie, które właśnie obserwujemy – wymienia Anna Kokoszka-Romer organizatorka wystawy z Forum Designu.

Organizatorzy zapewniają, że atrakcji podczas wernisażu nie zabraknie. Zaprezentowane zostaną nagrania ze wspomnieniami osób związanych z budynkiem.

– Udało się nam zarejestrować między innymi wspomnienia architekta budynku prof. Witolda Cęckiewicza, który w czasie budowy toczył boje o trudno dostępne materiały, a cukiernik Stefan Przebindowski opowiedział nam o kolejkach jakie ustawiały się pod hotelem po jego legendarne kremówki – zdradza Kokoszka-Romer.

Podczas wernisażu ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu na najlepszą fotografię kompleksu budynków kina Kijów.Centrum i hotelu Cracovia.

Budynek zawsze był natchnieniem dla artystów, dlatego drugiego dnia wystawy – w sobotę, 7 września, o godz. 19.30 w kawiarni Forum Designu odbędzie się pokaz filmu „Jowita”, który Janusz Morgenstern zrealizował właśnie w hotelu Cracovia.

– Trudno dziś zobaczyć ten film, a naprawdę warto. Główne role odgrywają Daniel Olbrychski i pierwsza żona Romana Polańskiego, Barbara Kwiatkowska-Lass. Jest to też ostatni obraz, w którym można zobaczyć Zbyszka Cybulskiego – zachęcają organizatorzy.

To renesans budynku zmotywował obecnych lokatorów hotelu do organizacji wydarzenia.

– Kiedy wprowadzaliśmy się dwa lata temu i zobaczyliśmy ile przed nami pracy, byliśmy załamani. Teraz to satysfakcja, bo swoją obecnością udowodniliśmy, że hotel Cracovia trzeba tylko odpowiednio dopieścić, by znów był perłą na mapie Krakowa – mówi właścicielka Forum Designu Dina De Białynia Woycikiewicz.

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe w Krakowie, które jest właścicielem budynku.

– Cieszę się bardzo, że wyjątkowe, niedostępne na co dzień pomieszczenia dawnego hotelu Cracovia, staną się przestrzenią dla wystawy organizowanej wspólnie z Forum Designu. Budynek, jego modernistyczna architektura i niezwykłe wnętrza mają ogromny potencjał, który będziemy wykorzystywać w przyszłości. Jesteśmy otwarci na organizację w tym miejscu kolejnych wydarzeń i projektów – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa potrwa do niedzieli, 8 września. Potem zostanie przeniesiona do kina Kijów.Centrum, gdzie część prac będzie można oglądać przez tydzień.

 

Źródło: Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE