Trwają wzmożone kontrole palenisk – drony wypatrują ich z nieba

Od 1 września w Krakowie wszedł w życie zakaz palenia węglem i drewnem.

Fot. pixabay.com

W związku z tym na przełomie 2019 i 2020 roku Strażnicy Miejscy, przeszkoleni urzędnicy z Wydziału ds. Jakości Powietrza oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zamierzają przeprowadzić aż ponad 4500 kontroli.

Dodatkowo analizy zanieczyszczeń prowadzone będą też za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego.

W przypadku stwierdzenia wykroczenia kontrole mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym od 20 zł do 500 zł, a w przypadku odmowy przyjęcia mandatu – złożeniem wniosku do sądu o ukaranie. Wówczas grzywna może wynieść nawet do 5000 zł.

Od 1995 r. w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych (w latach 2012-2019 – 25 tys.).
Wiadomo, że po 1 września pozostało jeszcze około 4000 pieców.

W kontrolach wdrażania skutków uchwały antysmogowej wykorzystywany będzie specjalistyczny sprzęt pomiarowy obsługiwany przez Strażników przeszkolonych w zakresie wykrywania zanieczyszczeń.
Będą oni używać m.in. monitora pyłu zawieszonego, kamer termowizyjnych, bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów latających nad miastem w sezonie grzewczym oraz dodatkowego wyposażenia wspomagającego. Planowane jest również wykorzystanie dronów w ramach zleceń firmom zewnętrznym.

Źródło: Straż Miejska Miasta Krakowa

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE